Reklama

Jakie trunki możesz zrobić w domu i jak się do tego zabrać?



Czy amatorska produkcja alkoholu jest legalna?



Domowe wytwórstwo wina, piwa, cydru, miodu pitnego, perry czy innych wyrobów wino- i piwo- podobnych jest w Polsce dozwolone i nie musisz posiadać żadnych zezwoleń, o ile wytwarzasz trunki wyłącznie na użytek własny. W praktyce oznacza to, że możesz swoim wyrobem częstować rodzinę i znajomych, ale czerpanie finansowych korzyści ze sprzedaży wymaga już wpisu do rejestru i opłacenia składek akcyzowych. Bez obaw możesz również wytwarzać nalewki pod warunkiem, że jako bazę wykorzystasz spirytus z legalnego źródła, opatrzony stosowną banderolą. Jeśli chciałbyś sprzedawać swoje nalewki, również musisz postarać się o wpis przyznawany przez Ministerstwo Rolnictwa i uiścić odpowiednią stawkę akcyzy. Niestety, procedury związane z rozpoczęciem takiej działalności są tak skomplikowane i czasochłonne, że niewiele osób decyduje się na sprzedaż swoich nalewek. To „zabawa” jedynie dla zdeterminowanych i wyjątkowo cierpliwych, pozostali muszą zadowolić się robieniem zapasów na potrzeby własnej piwniczki.



Czego potrzebujesz do wyrobu domowych trunków?



Do produkcji wina niezbędny jest szklany balon ze specjalną rurką fermentacyjną. W nim przeprowadzisz fermentację alkoholową, czyli proces polegający na przetworzeniu cukrów na m.in. alkohol etylowy. Balon będzie Ci potrzebny również na kolejnych etapach winifikacji, tj. klarowaniu i dojrzewaniu wina. W międzyczasie sięgniesz po wężyk lub ściągacz, za pomocą którego przeprowadzisz zlewanie płynu znad osadu. Na koniec będziesz potrzebować butelek, korków i korkownicy do rozlewu gotowego trunku. Substratami w produkcji wina są winogrona lub inne owoce, ale możesz użyć również kwiatów, ziaren zbóż, a nawet takich specyfików jak… kawa, herbata, rodzynki czy ryż. Oprócz składnika głównego niezbędne są też drożdże winiarskie, bez których nie doszłoby do fermentacji alkoholowej.



Podobnie rzecz ma się przy wyrobach winopodobnych, tj. miodu pitnego, cydru czy perry (cydru z soku gruszkowego), również produkowanych z udziałem drożdży. Będziesz korzystać głównie z balona, wężyka do dekantacji i sprzętu do butelkowania. Do wyrobu cydru i perry przyda się również prasa winiarska, dzięki której z łatwością wytłoczysz świeży sok z jabłek i gruszek. W tym przypadku zwróć też uwagę na rodzaj butelek – muszą być wykonane z mocnego szkła (butelki po piwie i winie musującym) i zamykane na kapsel lub nakrętkę. Z kolei domowi miodosytnicy mogą też potrzebować garnka do przeprowadzenia sycenia miodu, czyli gotowania w celu pozbycia się bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów. 



Nieco większego zaopatrzenia wymaga domowe piwowarstwo, zwłaszcza jeśli chcesz warzyć od podstaw. Na początek postaraj się o duży gar zacierno-warzelny (minimum 30 l), śrutownik do rozdrabniania ziaren zboża, chłodnicę do szybkiego schłodzenia brzeczki, filtrator do oddzielenia młóta, cukromierz do badania stężenia cukru, termometr piwowarski, pojemnik fermentacyjny i kapslownicę. Jeśli chcesz zaoszczędzić, możesz samodzielnie wykonać chłodnicę z rurki miedzianej lub schładzać brzeczkę na zewnątrz (w okresie zimowym) czy w wannie z zimną wodą. Skrócisz listę zakupów jeśli będziesz robić piwo z brewkitów, których zastosowanie nie wymaga użycia filtratora, chłodnicy i śrutownika. Tak jak i w przypadku cydru, do fermentacji brzeczki niezbędne są drożdże (najlepiej piwowarskie, dolnej lub górnej fermentacji), a do rozlewu gotowego piwa będziesz potrzebować wytrzymałych butelek i kapsli.



Nie chcesz inwestować w sprzęt? W takim razie zajmij się wyrobem domowych nalewek. Tu wystarczy jedynie duży słój do przeprowadzenia maceracji składników (owoców, kwiatów, przypraw, etc.) w alkoholu i ładne butelki. Wiele nalewek wymaga filtracji, którą możesz przeprowadzić za pomocą profesjonalnych sączków winiarskich i worka do filtracji albo przedmiotów dostępnych w każdym domu, np. gazy, ręczników kuchennych czy filtrów o kawy.


 Autor: Magda Bryja

 Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze