Reklama

RÓŻNE ARTYKUŁY

Jakie minerały i witaminy potrzebują ciężarne kobiety?
To bardzo istotne dla kobiet planujących ciążę! Klika zasad i odpowiedzi na pytania np. jak ma wyglądać dieta w ciąży? Jakie witaminy i sole mineralne są niezbędne? Jakie znaczenie ma oczyszczanie organizmu z toksyn?



Jeśli nie chorowałaś na różyczkę, musisz pamiętać o szczepieniach – minimum na 2 miesiące przed planowaną ciążą. Nie miej styczności z chorymi na różyczkę w trakcie ciąży, gdyż zarażenie się może wywołać zniekształcenie maleństwa. Podczas trwania ciąży pamiętaj o systematycznych wizytach u ginekologa i o obowiązkowych badaniach kontrolnych. Dzięki temu dowiesz się jakie witaminy i minerały powinnaś zażywać i jak musi wyglądać twoja dieta w ciąży, lekarz będzie wiedzieć po badaniach kontrolnych czego Ci brak.

Chcąc zajść w ciąże, porozmawiaj ze swoim lekarzem w sprawie zażywania kwasu foliowego. Możesz w ten sposób zapobiec różnym komplikacjom podczas ciąży. W czasie około koncepcyjnym i podczas ciąży wystrzegaj się stosowania leków bez wskazań lekarskich. Przeżuć się także już przed ciążą na zdrowe odżywanie, bogate w witaminy szczególnie a i e.

Zrezygnuj z palenia – zmniejszysz wówczas ryzyko przedwczesnego porodu lub małej wagi urodzeniowej dziecka. A zanim zajdziesz w ciąże przeprowadź oczyszczanie organizmu z toksyn. Zadbaj o siebie, wypoczywaj, ale nie leniuchuj. Dużo spaceruj, uprawiaj wskazaną gimnastykę.

Nie zapominaj o tym że dieta w ciąży musi być zaopatrzona w niezbędny, a często niedoceniany pierwiastek (aż połowa kobiet nie zażywa jodu) polecany kobietom w ciąży. W naturalny jod możesz znaleźć w rybach morskich, owocach morza, szpinaku. Dlaczego jest ważny? Ma duże znaczenie dla rozwijającego się mózgu, chroni przed chorobami tarczycy u mamy.

Podczas ciąży poleca się przyjmowanie żelaza zwłaszcza w II i w III trymestrze ciąży. Twoja dieta w ciąży musi być bogata w produkty mające dużo żelaza: suszone owoce, orzechy nerkowca, pistacje, brokuły i wątróbkę. Produkty te powinno się łączyć z owocami bogatymi w witaminy C i E, które ułatwiają wchłonięcie się żelaza. Dlaczego żelazo jest ważne? Zrównoważona ilość żelaza w ciele zapobiega anemii u mamy i maleństwa.

Dieta w ciąży i całe zdrowe odżywianie jest dość trudne do skomponowania tak, aby codzienne menu obejmowało wszystkie potrzebne składniki. Zaleca się wtedy posiłkować się suplementami diety stworzonymi specjalnie dla kobiet w ciąży.

_______________________

Dobre i złe tłuszcze w diecie
Tematem przewodnim niniejszego artykułu są tłuszcze - uważane przez wielu, zresztą niesłusznie, za zło konieczne - które należy dostarczać do organizmu. Ttłumaczę na przykładach, jak ważny jest to makroelement oraz jak należy go aplikować, abyśmy czuli się dobrze i byli zdrowi.



Lipidy, inaczej tłuszcze, to naturalne związki chemiczne o różnorodnej budowie chemicznej. Są definiowane jako grupa związków dobrze rozpuszczalnych w niepolarnych rozpuszczalnikach organicznych, takich jak chloroform, węglowodory, alkohole, etery oraz estry i w bardzo niewielkim stopniu rozpuszczalnych w wodzie.

Myślimy o tłuszczu i kojarzymy go od razu z tkanką tłuszczową w naszym organizmie. Jednak zapewniam, że to nie to samo, a nadmiar tkanki tłuszczowej może być spowodowany złą jakością tłuszczów (tłuszcze trans), nadmiarem dostarczanych kalorii z innych źródeł - głównie węglowodanów prostych (złych cukrów), czy też nietolerowanej przez dorosłego człowieka laktozy (zawarta w mleku i przetworach mlecznych), a także zawartości glutenu w pożywieniu (pszenica, przetworzone zboża itd.).

Lipidy są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, ponieważ przy ich udziale transportowane są witaminy, a cholesterol zawarty w tłuszczach jest również niezbędny do odpowiedniej pracy mózgu, jak również nieodzowny do syntezy witaminy D, czy do produkcji hormonów, tj. testosteronu, progesteronu i estrogenu, a białko potrzebuje tego makroskładnika do odbudowy. Nie wiadomo dlaczego uważany jest za coś niedobrego, a moda z lat 90., kiedy to unikano tłuszczu, trwa do dzisiaj. Dodatkowo cholesterol tworzony jest przez nasz organizm, a często źle dobrana dieta nie pozwoli na produkcję tego składnika. Ważny jest również stosunek HDL do LDL, czyli tzw. wysokiego cholesterolu do niskiego (dzieli się on jeszcze na duży oraz mały, a właśnie mały może się utleniać i jest odpowiedzialny po części za choroby serca). Podwyższony poziom cholesterolu we krwi nie oznacza od razu choroby, ponieważ w podstawowych badaniach nie podaje się ilości małego LDL, tylko ogólną ilość cholesterolu we krwi. Aby sprawdzić, czy cholesterol jest w odpowiedniej ilości, należy zbadać trójglicerydy (norma przewiduje mniej niż 100), LDL (ok. 100) i HDL (ok. 45-50), gdzie stosunek trójglicerydów do HDL powinien być poniżej 2. Jeśli stosunek jest powyżej 3 oznacza to, że we krwi jest więcej tego małego, gęstego LDL, który przyczynia się do problemów z sercem.

Tłuszcze można podzielić na: nasycone (wołowina, jagnięcina, masło, olej kokosowy i kokos, mleko, ser, masło kakaowe, jajka) i nienasycone. Tłuszcze nienasycone z kolei na jednonienasycone (oliwa z oliwek, makadamia, tłuszcz wieprzowy, awokado, oliwki) i wielonienasycone (olej rzepakowy, olej roślinny, olej sojowy, olej słonecznikowy, olej kukurydziany, olej rybi, olej sezamowy, olej lniany, margaryna, orzechy i pestki, tłuszcz drobiowy), które dzielą się na omega 3 i omega 6 (stosunek powinien oscylować wokół 2:1, a średnio w przeciętnej diecie wynosi 1:10, co skutkuje ryzykiem wystąpienia chorób serca, chorób autoimmunologicznych, zwiększenia stanu zapalnego organizmu, czy chorób nowotworowych. Prawidłowa proporcja tłuszczów to: 60% tłuszcze nasycone (jajka, wołowina, jagnięcina, olej kokosowy, masło kakaowe), 30% tłuszcze jednonienasycone (oliwa z oliwek, awokado, orzechy makadamia, oliwki) i 10% tłuszcze wielonienasycone (olej rzepakowy, olej roślinny, olej sojowy, olej słonecznikowy, olej kukurydziany, olej rybi, olej sezamowy, olej lniany, orzechy włoskie i pestki, tłuszcz drobiowy). Oczywiście bardzo ważne jest, aby tłuszcze nie były przetworzone, czyli tzw. trans. Brak obróbki cieplnej i utwardzania sprawia, że tłuszcze nie utleniają się i są podobnej budowy, jaką posiada człowiek w swoim wnętrzu, gdzie 97% to tłuszcz nasycony, a 3% nienasycony. Przy obróbce cieplnej olej kokosowy zachowuje swoje właściwości i nie zmienia się w tłuszcz typu trans, dlatego idealnie nadaje się do smażenia i pieczenia. Również smalec, masło czy olej palmowy nie będzie złym pomysłem. Ponadto niektóre tłuszcze posiadają negatywny wpływ, a jeśli ktoś wcześniej nie spożywał tłuszczów i nagle chce przejść na tego typu dietę będzie to mogło powodować problemy z wątrobą, czy dolegliwości pęcherzyka żółciowego. Dlatego tego typu działania - zmiany nawyków żywieniowych - należy wykonać powoli i spokojnie wprowadzać na dobrą drogę. Zakłada się, że ogólna ilość spożywanych tłuszczów dziennie powinna wynosić od 1 g do 1,2 g / 1 kg masy ciała.

Podsumowanie

Tłuszcze w diecie są bardzo ważnym makroelementem, który powinien być dostarczany w odpowiedniej ilości, z odpowiedniego źródła, a także w odpowiedniej kombinacji. Dla mężczyzny ważącego 80 kg, ćwiczącego 4-5 razy w tygodniu zapotrzebowanie powinno sięgać ok. 96 g dziennie (1,2 g na kg masy ciała), z czego 60%, czyli ok. 58 g powinny stanowić tłuszcze nasycone (jajka, wołowina, jagnięcina, olej kokosowy, masło kakaowe, masło klarowane), 30%, czyli ok. 29 g tłuszcze jednonienasycone (oliwa z oliwek, awokado, orzechy makadamia, oliwki) oraz 10%, czyli ok. 9,5 g tłuszcze wielonienasycone (olej rybi, olej sezamowy, olej lniany, orzechy włoskie i pestki, tłuszcz drobiowy), co daje w ostatecznym rozrachunku 864 kcal dziennie z tłuszczów, czyli ok. 30% zapotrzebowania energetycznego przy dziennej podaży 3500 kcal. Warto również wspomnieć, że posiłek przed treningiem oraz zaraz po nim nie powinien zawierać tłuszczu, ponieważ trawienie tego typu produktów jest długotrwałe i może przeszkadzać podczas wykonywania wysiłku, a także nie dostarcza energii po ćwiczeniach, która jest bardzo ważna w celu budowania/modelowania sylwetki i wyrzutu hormonów.

Jako trener personalny przypominam, że zdrowa dieta to nie męczarnia, tylko zmiana nawyków żywieniowych, dzięki którym w wydajniejszy sposób przeprowadzicie trening, zmaksymalizujecie efekty, polepszycie swoje samopoczucie i zadbacie o własne zdrowie.

_______________________

Masaż - sposób walki z wieloma problemami zdrowotnymi
Masaż to naturalna forma terapii wielu schorzeń, również tych związanych z psychiką, małą odpornością na stres, nerwicą, depresją, itp. Pozwala zwalczyć wiele zaburzeń organizmu, oddziałuje na układ nerwowy, pozytywnie wpływa na regenerację sił i rozluźnienie całego ciała.



Walka ze stresem

Życie we współczesnym świecie ma szybkie tempo i często wiąże się ze stresem i napięciem, które w dużej dawce może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Skutecznych sposobów na radzenie sobie z tymi problemami jest wiele i każdy z pewnością ma swoje ulubione. Może to być sport, jakaś aktywność fizyczna, wyjście do kina, lektura książki itp. W walce z bólem pleców będącym konsekwencją stresującej pracy lub siedzącego trybu życia pomocny może się okazać niepozorny sprzęt do masażu. Nie musi to być wcale sprzęt elektroniczny, z zaawansowanymi funkcjami – wystarczy ręczny masażer wykonany z drewna, ze specjalną kolczastą powierzchnią oraz bliska osoba, która wykona nam masaż pleców. Taki masaż regeneruje mięśnie po intensywnym wysiłki fizycznym, przyspiesza przemianę materii, poprawia krążenie krwi oraz przepływ limfy, zapobiegając zastojom i opuchliznom.

 Konsultacja ze specjalistą

Oczywiście warto pamiętać, że jeśli ból jest wynikiem jakiegokolwiek urazu lub trwa od dłuższego czasu, trzeba skonsultować się ze specjalistą – ortopedą. W przeciwnym razie domowym masażem możemy sobie tylko zaszkodzić. Jeśli nasze problemy mają bardziej poważny charakter, trzeba zdać się na usługi profesjonalnego masażysty.

Różnorodność masaży

Rodzajów masażu jest całe mnóstwo, wywodzą się one z różnych tradycji i kultur, nieraz sięgających bardzo odległych czasów. Początki masażu wiąże się z czasami starożytnymi, z Chinami i Indiami, gdzie masaż był traktowany jako naturalna metoda lecznicza.

Masaż ma wiele odmian, może być częścią specjalistycznej rehabilitacji, prowadzonej przez doświadczonego rehabilitanta, może też mieć charakter relaksacyjny. Taki domowy masaż, którego zadaniem jest zrelaksowanie się, odprężenie po ciężkim dniu, pozbycie się niewielkich dolegliwości  bólowych możemy wykonywać w zaciszu domowym z użyciem ręcznego sprzętu do masażu.

Wśród najpopularniejszych wymienić należy z pewnością masaż klasyczny, sportowy, izometryczny, tajski,  hawajski lomi lomi, tybetański, gorącymi kamieniami, stemplami ziołowymi, drenaż limfatyczny, masaż wodny, ajurwedyjski, akupresura itp.

Każdy masaż powinien być indywidualnie dobrany pod względem rodzaju i intensywności, wtedy może przynieść bardzo duże korzyści i poprawę samopoczucia. Masaż może mieć działanie lecznicze, uspokajające, pobudzające, energetyzujące, ujędrniające, pielęgnacyjne, wyszczuplające i inne.

o Autorze
Ewa Kościelniak
___________________________________________

Otwieramy restaurację, co na początek?
Otwierając restaurację, każdy przyszły restaurator musi zwrócić uwagę na parę ważnych spraw związanych właśnie z tą czynnością. Co jest ważne, a co mniej istotne? W które produkty zainwestować na starcie?
  Przede wszystkim, ważna jest lokalizacja naszego przyszłego miejsca. Jego ulokowanie często przesądza o powodzeniu albo porażce. Pamiętajmy, że im bliżej środku miasta, i im częściej odwiedzana okolica, tym czynsz okazuje się większy. Jeżeli nie mamy zbyt dużego nakładu pieniędzy oraz wolimy większą jego część poświęcić na wyposażenie gastronomii, opłacalnie jest wybrać punkt z tańszym czynszem. Odpowiednio widoczna reklama bez problemu pomoże potencjalnym klientom odnaleźć restaurację. Gdy miejsce będzie już wybrane, musimy przejść do spraw związanych z formalnościami i dopiąć na ostatni guzik rożnego typu pozwolenia oraz dokumenty. W zależności do kierunku naszej restauracji musimy mieć dokumenty od takich instytucje jak BHP, PPOŻ czy sanepid. Jeżeli uda nam się przebrnąć przez skomplikowaną biurokrację, pozostaje już tylko najprzyjemniejsza część – zakup wyposażenia i uroczyste otwarcie.

Zazwyczaj, wielu restauratorów, aby nie ryzykować wpadek, decyduje się na wynajęcie odpowiedniej osoby od wystroju wnętrz. Jednakże nie jest to konieczne, gdyż samodzielne wybieranie oraz kupowanie wyposażenia gastronomii, nie tylko dostarcza dużo przyjemności, ale także pozwala wnieść do lokalu własnego, indywidualnego stylu. Decydując się na sprzęty kuchenne, bardzo istotne jest zadbanie o ich funkcjonalność oraz wielkość. Jak każda przestrzeń zamknięta, również kuchnia ma ograniczony metraż oraz nie zawsze wszystko, co chcemy do niej wnieść, zmieści się. Wyposażenie gastronomii musi w pierwszej kolejności być wydajne. Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest kupno sprzętów uniwersalnych, gdzie jeden sprzęt realizuje pracę wielu innych. W taki sposób oszczędzimy przestrzeń w kuchni oraz pieniądze.

Jeżeli chodzi o salę przeznaczoną dla gości, warto ściągnąć opinii specjalistów, o obecnie panujących trendach i modzie konsumentów. Zazwyczaj spora część restauratorów urządza te pomieszczenia zgodnie ze stylem własnej karty dań. Jest to idealny pomysł, gdyż wyposażenie gastronomii nie należy do najprostszych zadań. Sugerując się oferowanymi potrawami możemy zawęzić obręb poszukiwania narzędzi oraz maszyn do jednego motywu przewodniego.

_______________________________

Naczynia żaroodporne i ich zastosowanie
Już od dawna w naszych kuchniach bardzo popularne stały się różnorodne naczynia żaroodporne. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że utrzymują one ciepło potraw oraz pozwalają na znacznie lepsze ich przygotowywanie.
W naczyniach żaroodpornych bez trudu i przede wszystkim bez obawy o przypalenie można przyrządzić niemalże każdą potrawę. Dlatego też różnorodność naczyń żaroodpornych jest tak duża. Mają one przede wszystkim różne wielkości, i co za tym idzie różne pojemności. Ich kształty także mogą się od siebie znacznie różnić, jednak najczęściej spotykane są przede wszystkim okrągłe oraz w kształcie prostokąta. Najwygodniej jest się nimi posługiwać, gdy mowa o włożeniu ich do piekarnika. Wybranie odpowiedniego zazwyczaj więc ogranicza się przede wszystkim do wybrania jego jak najlepszej pojemności.

Najczęściej naczynia żaroodporne kupujemy razem z pokrywkami, są one bowiem niezwykle istotną ich częścią. Bez nich często nie są one w stanie spełniać swojego przeznaczenia. Pokrywki muszą być właściwie wykonane, aby dobrze dolegały do naczynia i nie wypuszczały z niego zbyt dużo ciepła. Decydując się na kupno takiego naczynia należy wiele uwagi poświęcić na to, czy jest ono odpowiedniej jakości. Źle wykonane nie tylko nie spełni swojego zadania, ale także może sprawić problemy, bywa, że niskiej jakości naczynie żaroodporne pod wpływem temperatury potrafi popękać. Dlatego nie powinniśmy się kusić na tanie produkty, zazwyczaj będące nieudolnymi podróbkami tych dobrej jakości. Dobre naczynie tego typu powinno przede wszystkim mieć odpowiednią grubość, a co za tym idzie, z pewnością będzie dość sporo ważyć. Dlatego jeżeli naczynie tego typu jest podejrzanie lekkie, powinno to wzbudzić nasze wątpliwości co do jego jakości oraz solidności.

Na pewno aby naczynia żaroodporne służyły nam jak najdłużej, musimy o nie właściwie dbać. Pozostawianie w nich na długo resztek jedzenia może być przyczyną tego, że będą one zachodziły trudnym do usunięcia nalotem. Nie powinno się także do gorącego naczynia wlewać zimnej wody, gdyż w momencie gdy jest ono rozgrzane może popękać. Dlatego też z pewnością najlepiej jest do ich mycia stosować właściwe środki, które pomogą skutecznie je umyć. Dobrym sposobem może być namoczenie naczynia na dłuższy czas, dzięki czemu nie trzeba go będzie szorować przy pomocy ostrych środków czy zmywaków. Im bardziej gładką powierzchnia naczynia tym lepiej jest zachować jego dobry wygląd i przede wszystkim odpowiednie funkcje. Równo się nagrzewa i potrawy odpowiednio się w nim pieką.

________________________________

 Zdrowo, wartościowo, smacznie…
Jednodniowe soki to jeden z najskuteczniejszych i zarazem najłatwiejszych sposobów na dostarczenie organizmowi człowieka niezbędnych mu do prawidłowego funkcjonowania składników. W produktach ze świeżo wyciskanych owoców i warzyw znajdziemy takie bogactwa jak: witaminy, cenne minerały, odpowiednio nasycone kwasy tłuszczowe, węglowodany oraz białka. Systematyczne ich przyjmowanie potrafi zdziałać w organizmie cuda. Dlatego też tak ważne jest, aby dokonać odpowiedniego wyboru co do składników, jakie będą wchodziły w skład codziennie wypijanego przez nas soku.

Doskonałą propozycją dla osób lubiących kompleksowe rozwiązania i tych, którzy chcą otrzymywać uniwersalny eliksir dla poprawy zdrowia i urody jest świeżo wyciskany, jednodniowy sok z marchwi. Dzięki firmie Marwit udało się zachować magiczny smak marchwi oraz odpowiednią ilość składników służących witalności naszego ciała. Efekt: pozbawiony konserwantów i sztucznych polepszaczy proces produkcji w pełni wykorzystujący zasoby tkwiące w świeżych owocach i warzywach używanych do produkcji soków. Dlatego sok marchwiowy Marwit zachowuje swój odpowiedni ceglanopomarańczowy kolor i jest naturalnie mętny.

Aby docenić drogocenny wpływ soku marchewkowego na nasz organizm, trzeba ukazać ogrom zawartych w nim składników, które są doskonałym budulcem naszego zdrowia i urody. Dzięki spożywaniu marchwi, której 100% zawartości odnajdziesz w naturalnie pysznym soku, możemy się spodziewać następujących efektów:

Poprawy zdrowia oraz kolorytu skóry,
- Profilaktycznego wzmocnienia organizmu na działanie wielu chorób,
- Lepszego trawienia oraz oczyszczenia wątroby ze szkodliwych toksyn,
- Zdecydowanego zwiększenia produkcji białych krwinek w Twoim organizmie, chroniących nas przed groźnymi wirusami oraz bakteriami,
- Wsparcia prawidłowego działania oraz odpowiedniej budowy flory bakteryjnej jelit,
- Utrzymywania prawidłowego poziomu Ph w organizmie,

Powstawania naturalnej, delikatnej opalenizny,
Ugaszenia doskwierającego Ci pragnienia.

Dlatego też, nic dziwnego, że dbając o swoje ciało i duszę, codziennie po świeży sok marchewkowy sięgają miliony ludzi na całym świecie. Dołącz do nich i zadbaj o swoje zdrowie! Od dziś zaopatruj się w świeży, jednodniowy sok firmy Marwit, który znajdziesz w pobliskim sklepie, a pijąc go systematycznie, kilka razy w tygodniu, uzyskasz doskonałe efekty!

Na zdrowie !

_________________________________

Dobre wejście ma znaczenie - pomysły na aranżację przedpokoju z Beckers
Utęsknione powroty do domu czy serdeczne powitania gości mogą być jeszcze przyjemniejsze, jeśli zadbamy o odpowiednią aranżację przedpokoju. Ta część domu jest jego wizytówką i kształtuje wyobrażenie o całym wnętrzu, warto więc zwrócić uwagę nie tylko na podstawową funkcję użytkową tej przestrzeni, ale także zadbać o aspekt estetyczny.

Przy aranżowaniu wystroju mieszkania przedpokój, nieraz postrzegany wyłącznie jako strefa buforowa i komunikacyjna, jest często traktowany po macoszemu. Wystarczy jednak odpowiednia stylistyka wykończenia i kilka motywów dekoracyjnych, by stworzyć gustowne i funkcjonalne miejsce spotkań, zapraszające do domu.

Jasne i stonowane barwy nadadzą wnętrzu elegancki, ponadczasowy charakter. Kolory ziemi wytworzą dodatkowo spokojną atmosferę, która tuż po przekroczeniu progu będzie działać relaksująco i zachęci do odpoczynku w domowym zaciszu.

Zastosowanie jednego wyróżniającego akcentu, jak na przykład drzwi w intensywnym, żywym kolorze, to sposób na szybkie uzyskanie modnej i nowoczesnej aranżacji. Szeroki wybór odcieni emalii Beckers Designer Universal pozwoli stworzyć barwne  kompozycje, które będą odzwierciedlały indywidualny styl i charakter mieszkańców. Tak ciekawy, przykuwający uwagę motyw przy wejściu z pewnością zachęci do wizyty w mieszkaniu i poznania całego jego wystroju.

Radosne kolory w ciepłej tonacji sprawią, że nawet w środku zimy poczujesz się jak na słonecznej plaży. Pogodne barwy nie tylko szybko nas ogrzeją po powrocie z chłodnego dworu, ale także wywołają uśmiech na twarzy i pozytywnie nastroją na resztę dnia. Dodatkowo ustawienie lustra w przedpokoju sprawi, że odbijane w nim światło rozświetli pomieszczenie i optycznie je powiększy.


Więcej pomysłów na aranżację przedpokoju z Beckers dostępnych jest na stronie http://beckers.pl/inspiracje/przedpokoj.

__________________________________

Zdrowe odżywianie także w pracy

Zdrowe odżywianie także w pracy
Brak czasu, kolejka zadań do zrobienia i jedzenie w pośpiechu przed ekranem komputera – taka sytuacja to częsty obrazek z życia pracowników biurowych. Spędzając znaczną część dnia w pracy często zapominamy, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Jak pogodzić stresujące obowiązki z odpowiednią dietą?

Pośpiech, natłok obowiązków i praca w stresie powodują, że pracownik całkiem zapomina o racjonalnym żywieniu. Swój głód zaspokaja gotowymi potrawami, takimi jak pizza czy fast-food. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia już dawno apelowała, że zdrowe odżywianie może poprawić wzrost wydajności pracy nawet o 20%. Całodniowe przesiadywanie przy biurku połączone z brakiem aktywności fizycznej, bardzo szybko prowadzi do otyłości.

Często tłumaczymy, że na przygotowanie pożywnego, bogatego w wartościowe składniki odżywcze posiłku, brakuje nam czasu. Wbrew pozorom, to nie jest takie trudne. Wystarczy chwilę pogłówkować, aby szybko i łatwo skomponować coś, co następnego dnia z miłą chęcią można zjeść w pracy. Już w czasie gotowania obiadu część składników możesz wykorzystać do przygotowania lunchu na kolejny dzień. W końcu nie każdy ma możliwość wyjścia z biura na godzinę, aby coś przekąsić, tylko swój posiłek spożywa przy biurku. Jeżeli nie wychodzisz z biura przez cały dzień, warto zadbać chociaż o odrobinę aktywności w pracy – przespacerować się do pojemnika z wodą lub kserokopiarki, rozprostowywać kości tak często jak to możliwe, co pobudzi twoje krążenie. Zadbaj też o czystość swojego biurka, najlepiej przecierając je regularnie wilgotnymi szmatkami. Miejsce, przy którym pracujesz, pod kątem bakterii bywa 400 razy brudniejsze od toalety! Z punktu widzenia wydajności i kreatywności w pracy, dobrze jest zjeść posiłek wspólnie z kolegą z biurka obok – oderwać się myślami od obowiązków i porozmawiać o czymś przyjemnym.

Menu dla pracownika
Przede wszystkim, nie należy zaczynać dnia bez śniadania. Naukowcy udowodnili, że osoby spożywające posiłek o poranku, tracą mniej kalorii w trakcie dnia. Jeżeli wybierasz się na przerwę lunchową poza biuro, lepiej już wcześniej znaleźć w okolicy odpowiedni lokal, serwujący zdrową żywność. Dobre pozycje to kanapki z chudym mięsem, sałatki lekko skropione oliwą, ryby z grilla bądź zupy na bazie rosołu. Jako dodatek do dania zamiast frytek możesz poprosić o zieloną sałatę, bądź warzywa gotowane na parze. Napoje gazowane bądź słodkie, są uważane za pułapki kaloryczne. Lepiej zdecydować się na niesłodzoną herbatę mrożoną bądź po prostu wodę mineralną.

,,Spożywanie wartościowych posiłków w pracy nie tylko poprawia samopoczucie i daje impuls pozytywnej energii, ale także redukuje stres i zmniejsza ryzyko choroby nowotworowej.

Warto potraktować tę kwestię poważnie” – uważa Arkadiusz Drążek, dyrektor handlowy ZPC Brześć, polskiego producenta żywności.

Przede wszystkim, zdrowe odżywianie musi opierać się na pełnowartościowych posiłkach. Drugim śniadaniem mogą być kanapki przygotowane z pełnoziarnistego chleba  i wędliną o niewielkiej zawartości sodu, jogurt, owoce, warzywa bądź chrupkie pieczywo z kefirem lub maślanką z małą ilością otrąb pszennych. Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić dnia bez kubka gorącej kawy, stawiającej na nogi. Najlepiej ograniczyć się do jednej kawy dziennie, aby nie popaść w uzależnienie, nie zapominając, że napój ten zawiera kofeinę oraz niepotrzebne kalorie.

Ważnym elementem jest także pakowanie posiłków, w zależności od tego, czy chcemy je zjeść na ciepło bądź zimno. Najlepiej korzystać z pojemników, które utrzymują świeżość i smak potrawy. Warto być także przygotowanym na nieprzewidziane sytuacje, na przykład pozostanie w pracy po godzinach. W takim przypadku dobrze jest mieć w pracowniczej kuchni pewne produkty o dłuższym terminie ważności, mogące posłużyć jako pożywne przekąski, m.in. suszone owoce, płatki pełnoziarniste lub np. słomkę ptysiową bez konserwantów od ZPC Brześć.

Wartościowe odżywianie nie musi się kojarzyć z żywieniową rewolucją. Czasem wystarczy odrobina chęci i kreatywności, aby zmienić swoje nawyki. Efekty mogą być widoczne już na pierwszy rzut oka, a przy okazji nasze zdrowie na pewno na tym nie ucierpi.

__________________________________

W jakiej pozycji śpimy najczęściej

W jakiej pozycji śpimy najczęściej
Są takie, w których sen zaskakuje nas niepostrzeżenie, oraz te, w których nigdy nie uda nam się zmrużyć oka. Pozycje snu – bo to o nich mowa, są indywidualną kwestią ludzkiego organizmu. Niekiedy odpowiedniego ułożenia ciała do snu można się wyuczyć, lecz z zasady to czynność niezależna od naszych przyzwyczajeń.

Na plecach czy brzuchu? A może na boku? Pozycja, w której zasypiamy może znacząco różnić się od tych, które przyjmujemy w ciągu całej nocy. Brytyjscy naukowcy pod kierownictwem Chrisa Idzikowskiego przeprowadzili badanie na grupie tysiąca kobiet i mężczyzn, które udowodniło, że istnieje związek pomiędzy ułożeniem ciała, a charakterem śpiącego. Ulubiony sposób zasypiania mówi wiele o osobowości osoby śpiącej.
Na plecach
W tej pozycji zasypia aż 33% ludzi na świecie. I aż dziw, że tak niewielu! Tak pozycja jest uznawana przez wszystkich specjalistów za najzdrowszą dla kręgosłupa i karku. Ciało ułożone prosto może się odpowiednio zrelaksować bez obaw o wystąpienie skurczy lub niekontrolowanych zacisków. Eksperci z Fabryki Materacy Janpol wiedzą, jak ważne jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia kręgosłupa wszystkim, którzy zasypiają na plecach. Dla tych wymagających potrzeb powstała linia materacy lateksowych. Dopasowują się one do kształtu ciała zapewniając komfort i regenerujący wypoczynek. Jednocześnie nie odkształcają się trwale i zachowują swoją pierwotną formę. Do takich materacy zaliczamy produkt o nazwie Demeter, który zapewnia wypełnienie wszystkich luk powstających między ciałem a podłożem snu, wspierając odcinek lędźwiowy oraz kark. – opowiada Pan Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol. Dla zasypiających w tej pozycji nie zaleca się stosowania dużej ilości poduszek. Spanie z nienaturalnie uniesionym odcinkiem piersiowym jest obciążeniem dla kręgosłupa, dlatego należy tego unikać.
Na brzuchu
Tylko 14% osób deklaruje, że zasypia na brzuchu, pozycji uznawanej za najmniej dobrą dla zdrowia.  Dlaczego? To właśnie w tej pozycji kręgosłup ułożony jest w nienaturalnej krzywiźnie, co powoduje bóle i zwyrodnienia, a nacisk całego ciała na płuca powoduje ich niewydolność.
Na boku
Na lewym lub prawym – w pozycji na boku codziennie zasypia ponad połowa społeczeństwa. Taka forma zalecana jest przeważnie kobietom w ciąży, aby poprawić krążenie krwi i wesprzeć pracę serca. Spanie na boku w czasie ciąży zalecane jest również ze względu na plecy mamy, ponieważ leżenie na wznak wywiera zbyt dużą presję w odcinku lędźwiowym (co może prowadzić nawet do omdlenia) i ze względu na żołądek (mdłości itd.). Osoby, które codziennie zasypiają w tej pozycji powinny mieć odpowiednio wyprofilowane poduszki np. „smart latex”, które będą wsparciem dla kręgosłupa i pozwolą mu się zregenerować. Najlepszym materacem dla wszystkich, którzy preferują tę pozycję, będą produkty z pianki termoelastycznej. Dlaczego? Podłoże snu, które będzie reagowało na temperaturę ciała śpiącego i idealnie dopasowywało się do wszelkich krzywizn, będzie odpowiednim rozwiązaniem i metodą na zdrowy i spokojny sen. Wśród materacy wykonanych z tego surowca na szczególną uwagę zasługuje Dejmos od Fabryki Materacy Janpol, którego rdzeń zapewnia stabilne podparcie leżącego na nim ciała.

_____________________________________



IJHARS radzi jak czytać etykiety produktów spożywczych
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadza kontrole u 2000-2500 producentów rocznie. W trakcie kontroli inspektorzy IJHARS sprawdzają m.in. prawidłowość znakowania żywności. Zdarza się, że producenci umieszczają informacje na etykiecie, które mają zachęcić konsumenta do wyboru danego produktu, sugerując, że posiada specjalne właściwości, podczas gdy wszystkie podobne środki spożywcze posiadają takie właściwości.

IJHARS przedstawia listę nieprawidłowości w znakowaniu żywności, tj. takich które wprowadzają konsumenta w błąd.

1. Olej rzepakowy:
§ umieszczenie na opakowaniu informacji: „zawiera naturalne kwasy OMEGA-3”, sugerującej, że wyrób posiada specjalne właściwości, podczas gdy wszystkie oleje rzepakowe posiadają takie właściwości [ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. Nr 171, poz. 1225, z późn. zm.)];

§ umieszczenie na opakowaniu informacji: „bez cholesterolu” sugerującej, że wyrób posiada specjalne właściwości, podczas gdy wszystkie produkty roślinne w tym oleje rzepakowe nie zawierają cholesterolu [ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. Nr 171, poz. 1225, z późn. zm.)];

§ umieszczenie na opakowaniu informacji o treści: „bez konserwantów”, sugerującej, że produkt ten posiada szczególne właściwości, podczas gdy do oleju rzepakowego zgodnie z prawem nie wolno dodawać substancji konserwujących  [rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 września 2008 r. w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych ( Dz. U. Nr 177, poz. 1094)].

2. Soki i nektary:
§ podawanie informacji: „nie barwiony chemicznie”, „bez sztucznych barwników”, „nie rozcieńczony”, „nie konserwowany chemicznie”, „bez konserwantów” - w przypadku soków owocowych, może sugerować specjalne właściwości tego produktu. Przepisy nie zezwalają na rozcieńczanie soków owocowych oraz dodawanie do tych produktów barwników i środków konserwujących [rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 września 2003 roku w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej soków i nektarów (Dz. U. Nr 177, poz. 1735, z późn. zm.)].

§ podawanie informacji „Bez dodatku cukru”, które jest rodzajem oświadczenia. Wykaz  dozwolonych oświadczeń żywieniowych został wymieniony w załączniku do rozporządzenia (WE) Nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego  i Rady z dnia 20 grudnia 2006 roku w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności, zgodnie z którym oświadczenie, że do środka spożywczego nie zostały dodane cukry oraz każde oświadczenie, które może mieć taki sam sens dla konsumenta, może być stosowane tylko wówczas, gdy produkt nie zawiera żadnych dodanych cukrów prostych, dwucukrów ani żadnych innych środków spożywczych zastosowanych ze względu na ich właściwości słodzące, np. miodu pszczelego. Jeżeli cukry występują naturalnie w środku spożywczym, na etykiecie powinna się również znaleźć informacja: ZAWIERA NATURALNIE WYSTĘPUJĄCE CUKRY.                     

§ podawanie informacji „100 % soku” – w przypadku soków owocowych, może sugerować specjalne właściwości tego produktu. Rozporządzenie MRiRW w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej soków i nektarów zawiera definicje soku owocowego. Zgodnie z definicją określenie „100 % soku” może być użyte jedynie dla produktów uzyskanych wyłącznie z owoców bez dodatku cukrów, witamin, substancji mineralnych.

3. Kawa palona
§ zamieszczenie na opakowaniu informacji o treści: „ziarna kawy to bogate źródło przeciwutleniaczy (substancji roślinnych pochodzących z owocu kawy) mogących poprawić naturalne mechanizmy obronne naszego organizmu” sugerującej, że produkt ten posiada szczególne właściwości, podczas gdy wszystkie kawy palone posiadają takie właściwości [ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. Nr 171, poz. 1225, z późn. zm.)].

 4. Jogurt naturalny
§ umieszczenie na etykiecie określenia „bez cukru” sugeruje, że produkt ten posiada szczególne właściwości, podczas gdy do jogurtów naturalnych nie wolno dodawać cukru. [Rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych (rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku) Dz.U. L 299 z 16.11.2007, str. 1—149]

5. Masło
§ umieszczenie na etykiecie masła określenia „nie zawiera tłuszczów roślinnych” jest sugerowaniem, że inne masła mogą zawierać tłuszcze roślinne, podczas gdy do masła nie wolno dodawać tłuszczów roślinnych, np. olejów roślinnych [Rozporządzeniem Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych (rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku, Dz.U. L 299 z 16.11.2007, str. 1—149)]

6. Mleko
§ umieszczanie na etykiecie określenia „świeże” sugeruje, że wyrób posiada specjalne właściwości, podczas gdy wszystkie mleka oferowane w handlu detalicznym są pasteryzowane, czyli poddane procesowi obróbki termicznej. Nie jest to zatem produkt „świeży”. [ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. Nr 171, poz. 1225, z późn. zm.)].

7. Jaja wiejskie
§ określenie „jaja wiejskie” na wytłaczankach jaj uzyskanych z chowu klatkowego może sugerować, że jaja pochodzą od kur z wolnego wybiegu w środowisku wiejskim, pomimo że w rzeczywistości jaja te pochodzą od kur zamkniętych w klatkach. [ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. Nr 171, poz. 1225, z późn. zm.)].

8. Pieczywo
§ podanie na opakowaniu informacji „chleb pełnoziarnisty” sugerującej, że chleb został wyprodukowany z mąki otrzymanej z pełnego przemiału ziarna, bogatej w błonnik i składniki mineralne (np. mąki razowej pszennej typ 2000), gdy w rzeczywistości został wyprodukowany z mąki jasnej (np. pszennej typ 750 lub żytniej typ 720), nie posiadających takich właściwości [ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. Nr 171, poz. 1225, z późn. zm.)];;

9. Makaron
§ umieszczenie na opakowaniu makaronu jajecznego informacji „ze świeżych jaj” podczas gdy w czasie procesu produkcyjnego zastosowano proszek jajeczny lub masę jajową pasteryzowaną, czyli przetworzone produkty jajeczne, co wyklucza użycie sformułowania „ze świeżych jaj” [ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. Nr 171, poz. 1225, z późn. zm.)];.

§ umieszczenie na opakowaniu makaronu bez dodatku jaj informacji „bez cholesterolu” sugerującej, że makaron ten posiada szczególne właściwości, podczas gdy wszystkie makarony bez dodatku jaj nie zawierają cholesterolu [ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. Nr 171, poz. 1225, z późn. zm.)];.

Ponadto IJHARS zwraca uwagę na następujące oznaczenia:

1. znakowanie „ECO” lub „BIO”
§ umieszczenie na etykiecie artykułu rolno-spożywczego, nie będącego produktem ekologicznym, sformułowania „eco” lub „bio” jest niedozwolone (rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 roku w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91; rozporządzenie Komisji (WE) nr 889/2008 z dnia 5 września 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych w odniesieniu do produkcji ekologicznej, znakowania i kontroli);

§ jeśli na etykiecie stosuje się terminy: ekologiczny, biologiczny, organiczny lub wersje skrócone „bio”, „eco” to obowiązkowo podaje się również: numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej (np. PL-EKO-19), która nadzoruje danego producenta oraz obowiązkowo od 1 lipca 2010 wspólnotowe logo rolnictwa ekologicznego.

2. informacja o systemie HACCP
§ zamieszczenie na opakowaniu środka spożywczego informacji o posiadanym systemie HACCP, może sugerować, że pozostałe zakłady nie posiadają wdrożonego systemu HACCP, podczas gdy, zgodnie z art. 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 852/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 roku w sprawie higieny środków spożywczych, każdy przedsiębiorca sektora spożywczego, z wyłączeniem produkcji podstawowej jest obowiązany wdrożyć procedury oparte na zasadach systemu HACCP.

3. znakowanie nazwą sok, nektar, napój owocowy
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 września 2003 roku w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej soków i nektarów  zawiera definicje soków i nektarów owocowych:

§ sok owocowy – wyrób uzyskany z jednego lub większej ilości świeżych lub schłodzonych owoców,

§ nektar owocowy – wyrób otrzymywany przez dodanie wody oraz cukrów lub miodu do soku owocowego.

§ napój owocowy – wyrób otrzymany w wyniku zmieszania soku owocowego, wody cukru, substancji dodatkowych (np. substancji konserwujących, stabilizatorów, regulatorów kwasowości). Wymagania odnośnie napojów owocowych nie zostały określone w przepisach wspólnotowych
i krajowych.

* W nawiasach podano podstawy prawne kontroli prawidłowości znakowania artykułów rolno-spożywczych.

   autor: Ijhars   firma: Ijhars

_______________________________________

Energetyzująca moc pomarańczy
Eksperci upominają, że pracownicy biurowi są jednymi z najczęstszych ofiar depresji, dlatego warto nie zaniedbywać żadnej okazji do poprawiania sobie nastroju podczas pracy biurowej. Jedną z małych przyjemności niewątpliwie może być łyk pysznego soku w słonecznym, rozgrzewającym kolorze. Naturalnie mętny sok z pomarańczy to esencja tropikalnego słońca.

 Butelka pełna głębokiej słodyczy wyciśniętej z dojrzewających pod egzotycznym niebem, lśniących pomarańczy natychmiast wprawi każdego w słoneczny nastrój i pomoże osiągnąć chwilę wytchnienia. Jeden łyk naturalnie mętnego soku, przymknięcie powiek i w mgnieniu oka nasze zmysły przenoszą się na rozgrzaną plażę w serce tropików. Rozpływamy się w błogiej słodyczy podszytej orzeźwiającym rozbawieniem. A kiedy otwieramy oczy, czujemy przypływ słonecznej energii, która pozwala raźno zabrać się do zmagań ze wszystkimi zadaniami i wyzwaniami.

Nie dajmy się biurowej szarości! Niepozorna mała przerwa ze słoneczną pomarańczą może zdziałać cuda, powodując eksplozję smaku i energii. A wtedy - żadne projekty, podpisy i druki nie będą miały szans zdominować feerii kolorów, jaką w nas wyzwoli pomarańczowe szaleństwo.

100 ml soku zawiera: Białko - 0,6 g; Węglowodany - 9,9 g; Tłuszcz - 0,1 g; Błonnik - 0,1 g; Sód - 0,002 g.
Pojemność: 225 ml            Cena: ok. 3,00 zł
Pojemność: 750 ml            Cena: ok. 5,70 zł

 autor: AchA PR   firma: Ogrody Natury

_____________________________________

Prozdrowotne produkty żywnościowe w Europie – możliwości dla dalszej działalności innowacyjnej i rozwoju rynku
Obecnie, gdy obowiązuje już rozporządzenie dotyczące oświadczeń zdrowotnych, które utrzymało w mocy zasadę zgodności produktów, znów jest możliwe opracowywanie nowych receptur i produktów. Wraz z opublikowaniem Rozporządzenia UE 432/2012, przedstawiającego listę 222 dopuszczalnych oświadczeń, wszystkie przedsiębiorstwa zainteresowane rynkiem prozdrowotnej żywności w Europie mają świadomość, że zgodność przekazu umieszczanego na etykietach z przepisami tego rozporządzenia stała się obligatoryjna z dniem 14 grudnia 2012 r.

Wiele przedsiębiorstw uprzedziło tę (r)ewolucję i odpowiednio zmieniło swoje oświadczenia w sposób pozwalający na dalsze umieszczanie przekazu na temat skuteczności oferowanych produktów, mniej więcej tak, jak to miało miejsce przed wejściem w życie rozporządzeń WE 1924/2006 oraz UE 432/2012, ponieważ prawie wszystkie zastosowania (wpływ na funkcjonowanie mózgu, serca i układu krwionośnego itp.) zostały utrzymane dzięki zawartości jakiejś witaminy lub minerału, które zaopiniowano pozytywnie. W ten sposób oświadczenia umieszczane na opakowaniach i innych nośnikach przekazu zaczynają być zgodne z tym, co jest dopuszczalne poprzez odwołanie się do:
- oświadczeń dopuszczonych Rozporządzeniem UE 432/2012
- oświadczeń nie ocenianych
- oświadczeń pozostających w zawieszeniu

Warto odnotować, że oświadczenia odrzucone, figurujące we wspólnotowym wykazie, winny były z dniem 14 grudnia 2012 r. zostać usunięte z etykiet i wszelkich nośników przekazu. Oświadczenia, które nie zostały poddane ocenie i w związku z tym nie figurują na żadnej liście, już od dawna powinny były zostać wycofane z rynku.

Przewiduje się, że proste i niezbyt kosztowne zastosowanie oświadczeń generycznych mogłoby w krótkim czasie doprowadzić do ujednolicenia rynku poprzez standaryzację produktów pod względem składu i oświadczeń zdrowotnych. Tymczasem, nadal istnieją rozmaite możliwości dla dalszego wprowadzania innowacji, wyróżniania produktów w stosunku do oferty konkurencji itp.

Oprócz słynnej już i będącej niejako „świętym Graalem” metody zdobycia zezwolenia na stosowanie specjalnego oświadczenia zdrowotnego, opartego na solidnych dowodach naukowych potwierdzonej skuteczności jakiegoś produktu spożywczego lub składnika (jak między innymi flawanole zawarte w kakao czy koncentrat pomidorowy), na lepsze wykorzystanie zasługują również inne możliwości, jakie stwarza tzw. Nowa Żywność (novel food) czy też patent. Zdaniem firmy NUTRAVERIS, kluczem do sukcesu dla produktu prozdrowotnego jest część lub wszystkie etapy procesu, począwszy od pomysłu na produkt, aż po jego wprowadzenie na rynek.

Celem jest opracowanie produktu w oparciu o plan uwzględniający informacje naukowe (skuteczność/bezpieczeństwo) i innowacyjne składniki (nowe lub nie), ograniczenia wynikające z przepisów (kraj sprzedaży, dawkowanie itd.), istniejące zastrzeżenia patentowe, ograniczenia techniczne i ekonomiczne, a także oczekiwania konsumenta co do skuteczności produktu jako całości lub jego komponentów (np. ananas/wyszczuplanie, kofeina/wzrost energii).

Patent jest etapem opcjonalnym, gorąco zalecanym dla ochrony własnego wynalazku i/lub receptury w określonym zastosowaniu zdrowotnym, dla odróżnienia się od konkurencji i sprzedaży produktu o ściśle określonym zastosowaniu.

Należy zapewnić odpowiedni poziom każdego etapu opracowania produktu, począwszy od zaopatrzenia w surowce lub komponenty aż po produkcję. Produkt musi być wystarczająco scharakteryzowany i opisany, by mógł sprostać wielu wymogom formalnym, takim jak wnioski w sprawie oświadczeń zdrowotnych lub z zakresu novel food.

Jeżeli chodzi o uzasadnienie skuteczności i bezpieczeństwa produktu, to dla wniosków o dopuszczenie oświadczenia zdrowotnego obligatoryjne są badania kliniczne dotyczące  produktu, natomiast w przypadku tzw. Nowej Żywności konieczne są badania toksykologiczne. W związku z tym, sprawą zasadniczą dla uzyskania niezbędnych aprobat jest jak najlepsze przygotowanie i przeprowadzenie badań nad skutecznością i bezpieczeństwem produktów.

Wreszcie, oprócz tego, że dany produkt musi być skuteczny, bezpieczny, innowacyjny, czyli po prostu najlepszy, musi on zostać dopuszczony do sprzedaży. Ten obowiązkowy, uregulowany przepisami etap umożliwia oficjalną, zgodną z przepisami akceptację receptury i właściwego sposobu etykietowania (klauzule prawne dotyczące składników i uregulowane przepisami klasyfikacje), a także notyfikację/rejestrację produktu w odpowiednich jednostkach administracyjnych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Wszystko to umożliwia uzyskanie zezwolenia na wprowadzenie na rynek (automatyczne lub notyfikowane), uzyskanie numeru rejestracyjnego zgodnego z docelowym krajem sprzedaży, a także analizę i walidację nośników przekazu (broszur, prospektów, strony internetowej i in.).

Po przejściu wszystkich tych etapów, kiedy produkt okaże się skuteczny, bezpieczny, innowacyjny i zgodny z wymogami, będzie można wydać oświadczenie o jego skuteczności i wtedy będzie on gotowy do wprowadzenia na rynek, przy wsparciu strategią przekazu i marki producenta.

autor: Ubifrance   firma: Nutraveris

________________________________

Owocowo - czekoladowy duet. Sprawdzone połączenia smaków
Połączenie owoców i czekolady to przepis na sukces - różne rodzaje czekolady pozwalają "oswoić" nawet najbardziej egzotyczne owoce, zapewniając doskonały smak i porządną dawkę witamin. Poznaj sprawdzone przepisy!

Czekolada i owoce leśne

Łączenie czekolady z owocami leśnymi roztacza przed smakoszami łakoci wiele możliwości. Co wybrać – rozgrzewający i aromatyczny napój czy tabliczkę gorzkiej czekolady ze słodkimi bakaliami? A może gorącą czekoladę z nutą alkoholu – owocowego syropu z wódką lub smakowym likierem. Niektórzy najbardziej lubią aromat mandarynek zimową porą, więc do kilku sztuk zdecydowanie będzie pasować czekolada z aromatem pomarańczy. Inni wolą kupić świeże borówki amerykańskie, które można obtoczyć w czekoladzie lub zmiksować i dodać do gorącej czekolady. Polecamy również zamrożenie malin czy jagód – owocowych zapasów na zimę nigdy za mało.

Owoce w czekoladzie – domowy sposób

W niektórych miastach już ruszyły bożonarodzeniowe jarmarki, na których można kupić rozmaite czekoladowe łakocie, takie jak owoce w czekoladzie. Jabłka, gruszki, kawałki pomarańczy – a jak zrobić w domu zdrowy i słodki przysmak? Bardzo łatwo! Wystarczy kupić tabliczkę ulubionej czekolady:

gorzkiej,
mlecznej,
deserowej,
białej.
Kiedy już mamy w naszej kuchni ulubiony przysmak, zacznijmy od pokawałkowania tabliczki i rozpuszczenia czekolady w kąpieli wodnej lub w rondelku na małym ogniu. Następnie maczamy w niej wybrane owoce i odkładamy na trochę do lodówki, aby czekolada zastygła. Gotowe! Jeżeli chcemy, możemy przysmakowi dodatkowo zrobić...panierkę. Sprawdzą się pokruszone ciastka, herbatniki, kolorowe cukierki, cukier puder.

Jeśli chcemy przygotować różne owoce i przekąski w czekoladzie, możemy przyrządzić czekoladowe fondue, w którym będziemy maczać owoce na szpikulcach – możemy zrobić owocowo-czekoladowe szaszłyki.

Możemy również przyrządzić ciepły deser czekoladowo-owocowy. Bardzo dobrze na ciepło smakuje smażony banan w czekoladzie. Czego potrzebujesz, aby przygotować słodki i rozgrzewający deser dla 4 osób?

4 bananów,
tabliczkę czekolady,
3 jajka,
¼ szklanki mleka,
½ szklanki mąki pszennej lub tortowej,
½ łyżeczki sody oczyszczonej.
Banany obieramy. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Jajka ucieramy z cukrem, do masy dodajemy mleko, przesianą mąkę oraz sodę. W masie zanurzamy banany i smażymy je na patelni. Kiedy będą już zarumienione, przekładamy je na talerze i polewamy ciepłą czekoladą.



WIęcej sprawdzonych przepisów znajdziemy w sieci - przykładem niech będzie czekolada z owocami według Wedla.

o Autorze
Piotr Marcinkiewicz

_____________________________________________

Jak zjeść szybko i dobrze?
Autor: maks
W dzisiejszym świecie nikt nie ma czasu na parogodzinne przygotowywanie posiłków. Pośpieszny tryb życia, nieustające tempo uciekającego czasu zmusza nas często to posilania się w budkach z fast foodem lub na jedzeniu chemicznie zmodyfikowanych zupach i makaronach.

Wszystkie te chińskie zupki i spaghetti-podobne kubeczki mieszczą w sobie więcej chemii niż studenci na farmacji. Pożywiając się takimi potrawami sami niszczymy siebie, obniżamy naszą odporność i generalnie wyniszczamy organizm. Ale jak temu zaradzić, skoro ciągle brak czasu na przygotowanie zdrowych posiłków? Myślę, że na wszystko wydobędzie się czas, należy tylko umiejętnie go rozplanować. Można znaleźć dużo funkcjonalnych pomysłów na smaczne danie, którego przygotowanie nie zabiera, aż tak dużo czasu. Żeby nie być gołosłownym niżej przedstawiam trzy szybkie dania w ciągu dnia.

Z rana najważniejszy posiłek dnia, czyli śniadanie. Niestety wiele osób, albo nie troszczy się o nie, albo objada się np. frytkami albo innym fast food-owym posiłkiem, który zamiast nas nasycić, tylko na krótki czas zapycha. W zależności na co macie ochotę możecie zrobić owsiankę albo kanapki. Jeśli jesteście znudzeni zwykłymi płatkami z mlekiem, dla wzbogacenia jadłospisu można do nich dodać smakowy jogurt albo naturalny. Dorzucając kilka orzechów, nie tylko zyskamy smaczne śniadanie ale również witalne oraz dostarczające dużo energii.

Z drugim posiłkiem, wcale nie musi być trudniej. Można obrać ziemniaki, pierś z kurczaka oraz mrożone warzywka. Z ziemniaki kroimy na frytki, przyprawiamy i smażymy w piekarniku. Można zrobić ich większą ilość żeby wykorzystać je także na wieczór. Kurczaka ćwiartkujemy na niewielkie kwadraciki, doprawiamy oraz smażymy, tym razem na patelki. W międzyczasie na drugiej patelni smażymy warzywka np. brokuł, kukurydza i fasola. Kiedy wszystkie elementy są już gotowe układamy na talerzu i zjadamy. Szybki oraz odżywczy posiłek w 15 min.

Na kolację można podpiec frytki z obiadu, podając je z jajkiem na chlebie. Na patelni układamy kromkę i podgrzewamy ją, gdy już jedna strona się podsmaży, odwracamy i wbijmy na niego jajko oraz czekamy aż się zrobi. Doprawiamy przyprawami. W ten sposób zrobione posiłki dadzą nam energię na cały dzień, a ich przygotowanie trwało chwilkę.






Podpis
Natali@

Komentarze