Reklama

Przetwory z ogórkow

OGÓRKI MAŁOSOLNE
SKŁADNIKI
1 kg ogórków gruntowych
1- 2 łyżki soli kamiennej (1 łyżka na 1 l wody)
koper - koszyczki, łodygi
6 ząbków czosnku
Sposób przygotowania :
Sól kamienną rozpuść w gorącej wodzie. Ogórki dokładnie umyj. Na dno glinianego naczynia włóż ok. 3 gałązki kopru. Następnie włóż do środka ogórki, układając je ciasno jeden przy drugim. Dodaj 3 ząbki czosnku przekrojonego na pół i przykryj koprem. Na ułożonej warstwie połóż kolejne ogórki i ząbki czosnku. Całość zalej wodą tak, aby wszystkie ogórki były zanurzone. Przykryj naczynie i pozostaw w ciepłym, zacienionym miejscu na 24 godz. (w chłodne dni ten proces trwa dłużej). Z każdym następnym dniem smak Twoich ogórków będzie bardziej intensywny.
------------------------------------------
OGÓRKI MARYNOWANE W SŁODKO-KWAŚNEJ ZALEWIE Z RODZYNKAMI I KURKUMĄ
SKŁADNIKI
1/2 kg ogórków
1/4 papryki ostrej
1 cebula
1 ząbek czosnku
1 g kurkumy
100 g rodzynek
70 ml octu winnego jabłkowego
120 g cukru
1/2 łyżeczki soli
1 łyżeczka sezamu
2-3 gałązki kolendry
Sposób przygotowania :
Ogórki obierz i przekrój na pół, wydrąż łyżeczką gniazda nasienne, gdyż mają one najwięcej wody. Pokrój ogórki na kawałki wielkości ok. 3-4 cm. Obierz cebulę i czosnek i pokrój w drobną kostkę. Papryczkę ostrą przekrój na pół, wytnij pestki.

W rondlu rozgrzej cukier do lekkiego syropu, ale nie karmelu, dodaj cebulę, czosnek ostrą paprykę i kurkumę. Wlej ostrożnie ocet i dodaj sól. Wsyp ogórki i smaż jak konfiturę, aż ogórki zmiękną. Odcedź je z cukrowej zaprawy do miski.

Ponieważ ogórki mają dużo wody, należy pozostały sok jeszcze gotować, aż woda odparuje do konsystencji syropu. Następnie ogórki włóż z powrotem i dalej gotuj przez kilka minut.

Przygotuj słoiki i zakrętki – umyj je i wytrzyj do sucha lub wstaw do piekarnika na 60° do wyschnięcia. Do gorących słoików przekładaj marynowane ogórki i zamknij dobrze pokrywką. Podawaj ogórki do pieczonych mięs na zimno i wędzonych i ryb.
--------------------------------------------
PIKLE WARZYWNE
SKŁADNIKI
ok. 1 kg warzyw: ogórki gruntowe, fasolka szparagowa żółta lub zielona, marchew, brokuł, kalafior, małe cebulki
Zalewa:
5 szkl. wody
1 szkl. octu
5 ząbków czosnku
5 łyżek cukru
5 ziaren ziela angielskiego
5 ziaren pieprzu czarnego
1 łyżka soli kamiennej
Dodatkowo:

6 małych słoików
Sposób przygotowania :
Fasolkę szparagową umyj, oczyść z końcówek i włókien, następnie wrzuć do gotującej się wody na 5 min. Marchew obierz, umyj, pokrój w paski i gotuj ok. 10 min. Kalafior i brokuły umyj, podziel na mniejsze kawałki i gotuj nie dłużej niż 5–10 min. Ogórki umyj i pokrój w dość szerokie plastry. Cebulki i czosnek obierz (jeżeli używasz dużej cebuli, pokrój ją w plastry). Ugotowane warzywa odcedź, włóż do miski, dodaj ogórki i cebulę. Posól, wymieszaj i pozostaw na 12 godzin. Po tym czasie odlej wodę z miski, która wytworzyła się w czasie leżakowania.

Przygotuj zalewę: wodę zagotuj z cukrem, gorczycą, pieprzem czarnym i octem. Gotuj wszystko ok. 3 min. Gorącą zalewą zalewaj warzywa do wysokości ok. 2 cm poniżej brzegu słoika. Słoiki lekko zakręć wyparzonymi, ale suchymi zakrętkami.

Dno dużego garnka wyłóż ściereczką, postaw na niej słoiki i zalej wodą do 2/3 ich wysokości. Gotuj pod przykryciem na wolnym ogniu przez ok. 15 min. Po pasteryzacji i nakrętki mocno dokręć. Słoiczki wyjmij i postaw do góry dnem do czasu ostudzenia. Przechowuj słoiki w chłodnym, zaciemnionym miejscu.
---------------------------------------------------
Szwecka sałatka warzywna
SKŁADNIKI
250 g kapusty włoskiej
250 g ogórków
250 g czerwonej papryki
2 duże cebule
1 łyżka nasion kopru
1 łyżka nasion kminku
1 łyżka czarnego pieprzu ziarnistego
1 łyżka soli
Zalewa:

1/2 szkl. octu 6%
2 łyżki cukru
1 szkl. wody
Dodatkowo:

5 łyżek oleju
Sposób przygotowania:
Wszystkie warzywa umyj. Kapustę drobno poszatkuj. Paprykę pokrój w paski grubości ok. 0,5 cm. Obierz cebule i poprzekrawaj wzdłuż na pół. Cebulę i nieobrane ogórki pokrój w plastry grube na 0,5 cm. Pokrojone warzywa wrzuć do szklanej salaterki, wymieszaj z solą i innymi przyprawami. Odstaw na 1,5–2 godziny.

W tym czasie przygotuj 5 słoików o pojemności 250 ml. Umyj je i dobrze wyparz razem z zakrętkami. Po ok. 2 godzinach przełóż warzywa z przyprawami do słoików, pozostawiając nadmiar płynu w salaterce. Zagotuj w garnuszku szklankę wody z octem i cukrem. Gorącą zalewę wlej do słoików z warzywami. Do każdego słoika wlej na wierzch łyżkę oleju. Szczelnie zakręć. Po wystygnięciu można schować sałatkę do lodówki.
---------------------------------------------
PRZECIER OGÓRKOWY DO ZUP
SKŁADNIKI
1 kg ogórków gruntowych
1 łyżka soli
8 ząbków czosnku  (2 na 1 słoiczek)
8 patyczków kopru (2 na 1 słoiczek)
Sposób przygotowania :
Ogórki dobrze umyj i poodcinaj ciemniejsze końce. Zetrzyj na tarce z dużymi oczkami, przełóż do miski i zasyp solą. Pozostaw na 20 min, aby puściły sok. Do wyparzonych, jeszcze ciepłych słoików włóż na dno po 1 ząbku czosnku i 1 patyczku kopru.

Zapełnij słoiki przecierem ogórkowym, pozostawiając ok. 1-2 cm wolnego miejsca od gwintu. Wszystko dobrze ugnieć, aby zlikwidować pęcherze powietrza. Na wierzch dodaj kolejny ząbek czosnku i koper. Pokrywki słoików wrzuć na kilka sekund do gotującej wody (nie dłużej), następnie połóż je ostrożnie na ściereczkę i pozostaw do wysuszenia.

Zakręć słoiki i odstaw w ciemne miejsce. Przecieru używaj do zup (1/2 słoiczka o pojemności ok. 300 ml starcza na ok. 1 l wody). Z podanej ilości przygotujesz ok. 4 małych słoiczków o pojemności ok. 300 ml.
-------------------------------------------------
OGÓRKI W CHILLI
SKŁADNIKI
2 kg ogórków gruntowych
2 główki czosnku
1/2 oleju słonecznikowego
1 szkl. octu spirytusowego
1 i 1/2 szkl. cukru
2 łyżki chilli w proszku
2 łyżki soli
Sposób przygotowania:
Ogórki dokładnie umyj i pokrój w plastry o grubości ok. 1 cm. Następnie wrzuć do miski i zasyp je solą na 24 godziny. Gdy ogórki puszczą sok, odlej go nieznacznie. Następnie dodaj do nich obrane główki czosnku, cukier i chilli – całość wymieszaj. Następnie zalej ogórki octem, ponownie wymieszaj, przykryj i odstaw na 2 dni. Ogórki możesz przełożyć do słoika.
--------------------------------------------------
OGÓRKI KISZONE
SKŁADNIKI
1 kg ogórków gruntowych
4 ząbki czosnku
2 łodygi kopru z nasionami
2 plastry korzenia chrzanu
2 łyżki soli kamiennej
2 łyżeczki gorczycy
2 liście dębowe, wiśniowe lub czerwonej porzeczki
1 l przegotowanej wody
Dodatkowo:

2 litrowe słoiki
Sposób przygotowania :
Ogórki starannie umyj i osusz (nie obcinaj końcówek). Większe i miększe ogórki przed kwaszeniem zalej zimną wodą i odstaw na 30 min, aby stały się bardziej jędrne. Do wyparzonych słoików włóż na dno po 1 łyżeczce gorczycy i 1 ząbku czosnku. Następnie ułóż ogórki, wkładając pomiędzy łodygę kopru i 1 liść dębowy, wiśniowy lub czerwonej porzeczki. Na powierzchni ogórków połóż kolejny ząbek czosnku i 1 plaster chrzanu.

W gorącej wodzie rozpuść sól, a następnie ja przestudź. Ogórki zalej zimną zalewą tak, by w całości przykryła warzywa. Słoiki zakręć wyparzonymi nakrętkami i odstaw na 2 dni do ciepłego pomieszczenia. Po tym czasie przenieś ogórki do chłodnego miejsca.
________________
źródło:
udostępnione dzięki uprzejmości tesco.pl

Komentarze