Reklama

ABC ZDROWIA Pieczywo i Artykuły sypkie

PIECZYWO
pieczywo pełnoziarniste
Chleb żytni razowy oraz wszystkie wyroby z przeważającym udziałem mąki z pełnego przemiału to niezbędny składnik zdrowej diety. Węglowodany spożywane w formie złożonej wolniej podnoszą poziom glukozy we krwi w porównaniu do pieczywa pszennego, co przekłada się na dłuższe uczucie sytości. Rodzaj chleba ma ogromy wpływ na bilans składników mineralnych. Przetworzona żywność zawiera ich coraz mniej, a produkty spożywane przez nas codziennie mogą te niedobory uzupełnić. Pieczywo z mąki razowej jest źródłem żelaza, potasu, cynku, magnezu, manganu i witamin z grupy B. Ponadto zawiera duże ilości sprzyjającego szczupłej sylwetce błonnika.
---------------------------------
ARTYKUŁY SYPKIE
kasza gryczana
Kasza gryczana zawiera dużo białka, węglowodanów i składników mineralnych, szczególnie żelaza i magnezu. Magnez zmniejsza stany zapalne. Ponadto w kaszy jest dużo tiaminy, która pobudza apetyt i zapewnia prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Kasza powinna być często spożywana przez osoby narażone na stres oraz osoby mające problemy z wypróżnianiem. Duża zawartość białka i błonnika pozwala na włączenie jej do jadłospisu osób odchudzających się. Jest to produkt bezglutenowy.
kasza jaglana
Kasza jaglana to dobry produkt dla osób na diecie lekkostrawnej i bezglutenowej. Zawiera niewiele błonnika mogącego podrażniać wrażliwą błonę śluzową przewodu pokarmowego osób po zabiegach operacyjnych. Wysoka zawartość białka i węglowodanów złożonych zapewnia dobrą regenerację komórek. Kasza jest bogata w magnez, potas i fosfor. Cechuje się także najwyższą zawartością żelaza spośród popularnych kasz. Bogata w witaminy z grupy B, takie jak niacyna, tiamina i ryboflawina przeciwdziała zajadom i zapaleniu skóry. Powinny ją także spożywać osoby z wysokim poziomem homocysteiny (czynnika ryzyka chorób sercowo-naczyniowych), ponieważ obniża jej stężenie.
kasza jęczmienna
Zarówno kasza pęczak, jak i perłowa, to godne uwagi produkty. Dzięki dużej zawartości błonnika, a szczególnie jego frakcji β-glukanu kasza chłonie duże ilości wody i przez to pęcznieje w przewodzie pokarmowym dając uczucie sytości. Jest polecana nie tylko osobom odchudzającym się i cukrzykom, ale każdej osobie chcącej zachować zdrowie. Zawiera sporo witaminy E i przeciwutleniaczy wpływających korzystnie na pracę układu immunologicznego. Wysoka zawartość niacyny zawartej w kaszy przeciwdziała procesom starzenia.
kasza manna
Jest jedną z najbardziej popularnych kasz ze względu na lekkostrawność. Bywa często stosowana w jadłospisach małych dzieci oraz osób z nadwrażliwością układu pokarmowego, ponieważ prawie wcale nie zawiera błonnika. Jest kaloryczna i szybko podnosi stężenie cukru we krwi, stąd powinna być spożywana przez osoby mające duże zapotrzebowanie kaloryczne, nie polecana osobom odchudzającym się. Zawiera niewielkie ilości potasu, fosforu, magnezu i witamin z grupy B.
makarony pełnoziarniste
Makarony wykonane z mąki z pełnego przemiału są bogate w witaminy z grupy B i żelazo. Posiadają także niższy indeks glikemiczny w porównaniu do ich odpowiedników z oczyszczonej mąki - co ogranicza odkładanie tkanki tłuszczowej. W ciemnym makaronie znajdziemy wapń, magnez, fosfor, potas i działający antyoksydacyjnie selen. Są bogate w błonnik, który obniża stężenie cholesterolu we krwi, przeciwdziała zaparciom i sprzyja zachowaniu równowagi bakteryjnej w jelitach.
otręby pszenne
Otręby pszenne są produktem otrzymywanym podczas przemiału pszenicy. Dodatkowo są prażone w celu podniesienia walorów smakowych i odżywczych. Otręby pszenne są bogate w błonnik (aż 42g/100g), który reguluje perystaltykę jelit. Dodatkowo doskonale wypełnia żołądek i powoduje uczucie sytości. Osoby dbające o linię powinny dodawać otręby do jogurtów, kefirów, mleka, a nawet posypywać nimi kanapki, zupy i sałatki, wtedy łatwiej im będzie zapanować nad swoim apetytem.
płatki owsiane
Płatki owsiane dostarczają nam sporych ilości białka, które staje się pełnowartościowe, jeżeli połączymy je z mlekiem lub jogurtem. Owsianka dostarcza dużej porcji witaminy B6, która poprawia pamięć, koncentrację oraz zdolność uczenia się. Kolejne witaminy B1 i kwas pantotenowy przyspieszają regenerację po wysiłku fizycznym i psychicznym. Składniki zawarte w owsie poprawiają nastrój i działają antydepresyjnie. Płatki owsiane są bogate w błonnik pokarmowy, który oczyszcza organizm ze zbędnych składników oraz ma działanie prebiotyczne wzmacniające odporność organizmu. Dodatkowo w płatkach są zawarte wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które odgrywają dużą rolę w profilaktyce i leczeniu miażdżycy. Owsianka to idealny posiłek rozpoczynający zdrowo dzień.
ryż basmati
Basmati to jedna z najbardziej aromatycznych odmian ryżu, składająca się z węglowodanów złożonych (skrobi), które dostarczają organizmowi niezbędnej energii. Ryż zawiera w sobie również białka o wysokiej wartości biologicznej oraz mikroelementy pozytywnie wpływające na układ krążenia i układ nerwowy (magnez, żelazo, cynk, witaminy z grupy B). Ryż basmati jest produktem lekkostrawnym i bezglutenowym.
ryż brązowy
Ryż brązowy jest bogaty w witaminy z grupy B. Zawiera ponad 3 razy więcej obniżającego cholesterol błonnika niż ryż biały, co zapewnia poczucie sytości przez długi czas od jego spożycia. Makroelementy znajdujące się w brązowym ryżu to wapń, magnez, fosfor i potas niezbędne osobom narażonym na stres. Ryż zawiera także mikroelementy: żelazo, cynk, miedź, mangan i selen korzystnie wpływające na skórę i paznokcie. Ryż brązowy jest produktem bezglutenowym.

Komentarze