Reklama

CIEPŁO, GORĄCO, CHŁODNIK

Letnia alternatywa zupy. Chłodnik. Bogactwo warzyw, święto koloru na talerzu. Moc witamin i esencja warzywnego lub owocowego smaku. Serwujemy trochę historii i szczyptę inspiracji. A Ty – co dziś schłodzisz?

Co kraj, to chłodnik

W Hiszpanii jada się gazpacho (to potrawa rodem z Andaluzji), na Bałkanach – wersję chłodnika zwaną taratorem, a w Rosji – okroszkę. Co się kryje pod tymi nazwami?

Bałkany rozsmakowują się w intensywnie ogórkowej zupie z dodatkiem octu i wody bądź zsiadłego mleka. Rosyjska okroszka natomiast to wersja chłodnika z mięsem – cielęciną i szynką. W jej skład wchodzą także żółtka, ogórki, kwas chlebowy i musztarda. Hiszpania stawia w kwestii chłodników na pomidorowe smaki. Gazpacho doprawia się octem i oliwą, podaje z kawałkami rozmoczonego chleba. Od nich prawdopodobnie wywodzi się hiszpańska nazwa, a sam kulinarny zwyczaj pochodzi najprawdopodobniej od starożytnych Rzymian, jadających kawałki chleba maczane w oliwie.
Chcesz skosztować smaku Hiszpanii? Polecamy nasz przepis na
CHŁODNIK GAZPACHO
SKŁADNIKI
2 pomidory
1 ogórek
¼ czerwonej papryki
¼ zielonej papryki
1 średnia cebula czerwona
1 łyżeczka octu winnego
2 ząbki czosnku
½ papryczki chilli
¼  szklanki oliwy
½  szklanki wody
Sposób przygotowania :
Ząbki czosnku obierz, utrzyj z solą i zalej oliwą. Obierz ze skórki ogórka i pomidory (natnij lekko skórkę nożem i zalej wrzątkiem, a skórka odejdzie). Obierz cebulę. Warzywa pokrój w kostkę i dodaj do czosnku wraz z papryczką chilli i octem. Wszystko zmiksuj.

Pozostałą połówkę cebuli pokrój w plastry, a papryki w kostkę i wrzuć do zmiksowanego wcześniej gaspacho. Wstaw do lodówki na kilka godzin.

Przed podaniem udekoruj liściem bazylii i pomidorami pokrojonymi w kostkę. W upały można podawać z kostkami lodu.
Polacy upodobali sobie chłodnik litewski. Jadała go XIX-wieczna szlachta, jadano go u Mickiewicza, jada się i dziś. Botwinka i zsiadłe mleko bądź kwaśna śmietana – to nasze smaki! Chłodnik jadamy ze świeżym ogórkiem, przyprawiamy koprem bądź szczypiorem – wedle gustu. W chłodniku litewskim częstoląduje jajko na twardo. Wypróbuj nasz przepis!
CHŁODNIK LITEWSKI
SKŁADNIKI
2 pęczki botwinki
1 łyżka masła
4 gruntowe ogórki
2 pęczki koperku
1 główka młodego czosnku
200 ml kiszonego barszczu
1½ l kefiru
100 ml gęstej, kwaśnej śmietany
sól
Sposób przygotowania:
1
Umytą botwinkę siekamy.
2
Następnie dusimy na maśle.
3
Zawartość patelni przekładamy do garnka z kefirem.
4
Dodajemy obrane i pokrojone w drobną kosteczkę ogórki, posiekany czosnek i koperek.
5
Wlewamy barszcz i śmietanę, mieszamy, solimy do smaku. Szczelnie przykrywamy i odstawiamy na minimum kilka godzin do lodówki.
3 style

O charakterze chłodnika decyduje baza: może nią być bulion, zakwas lub baza mleczna.

W roli mlecznej bazy może wystąpić maślanka, kefir, jogurt naturalny, serwatka, śmietana. To świetna podstawa chłodników na słodko. Jako źródło białka chłodnik w tej wersji chroni przed osteoporozą i ma dobroczynny wpływ na stan naszych kości.
Bulion to dobra podstawa chłodników wytrawnych. Lepiej od mięsnego sprawdzi się warzywny. W wodzie, w której gotują się jarzyny, zostaje mnóstwo składników odżywczych, które oczyszczą nasz organizm i pomogą pozbyć się toksyn.
Dla fanów chłodników o wyrazistym smaku – zakwas. Możesz kupić gotowy, np. buraczany, ale możesz także przyrządzić go samodzielnie, korzystając z naszej porady  :
JAK ZROBIĆ ZAKWAS BURACZANY?
SKŁADNIKI
2 lub 3 dorodne buraki
kilka ząbków czosnku
przyprawy (pieprz ziarnisty, ziele angielskie i liść laurowy po kilka sztuk)
2 łyżki soli kamiennej niejodowanej
1
Buraki obierz i pokrój na cienkie plasterki. Ząbki czosnku obierz.
2
W dużym słoju ułóż plastry buraka na przemian z przyprawami.
3
Na wierzch wsyp sól i zalej całość 3 szklankami gorącej, ale nie wrzącej wody. Przykryj słoik gazą i odstaw na tydzień. Jeżeli chcesz przyspieszyć proces kiszenia, dodaj do buraków pokruszoną kromkę chleba razowego, wtedy zakwas ukisi się już po 5 dniach.
4
Ukiszony zakwas przecedź przez sitko wyłożone gazą. Następnie przelej go do butelek i przechowuj w lodówce maksymalnie do 3 tygodni.
Chłodna finezja

Oprócz tradycyjnych, chłodnikowych smaków, warto wypróbować alternatywne wersje. Pora roku obfituje w świeże warzywa i owoce. Przyrządzone z nich chłodniki mogą być prawdziwą witaminową bombą. To posiłek lekki, pożywny i energetyczny. Jeśli dbasz o kaloryczność swych dań, proponowane w przepisach maślanki i śmietany możesz zamieniać na kefiry. Dzięki sporej zawartości błonnika chłodniki są sycące. Koją też pragnienie.

Daj się zaskoczyć smakiem proponowanego przez nas chłodnika. Promujemy zaskakujące połączenia:
Chłodnik marchewkowy z kminkiem i pomarańczą
Czego potrzebujesz:
800 g marchewki3 ząbki czosnkuskórka z 1/2 pomarańczysok z 3 pomarańczy1 łyżeczka kminku800 ml bulionu drobiowego3 łyżki oliwy z oliwek4 łyżki płatków migdałowychkilka gałązek natki pietruszkiprzyprawy: sól, pieprz
Jak zrobić:Obrane i umyte marchewki pokrój w plasterki. Wrzuć do garnka, dodaj czosnek, skórkę z pomarańczy i kminek. Wlej 600 ml bulionu i gotuj pod przykryciem 20 min. Dodaj sok i oliwę. Wyciągnij z garnka 2 łyżki marchewek, a resztę zmiksuj. Dodaj pozostałą część bulionu, by uzyskać odpowiadającą Ci konsystencję zupy. Dopraw solą i pieprzem. Schłodź zupę w kąpieli wodnej z dodatkiem lodu lub przestudzoną przełóż do lodówki. Już na talerzu udekoruj chłodnik wyciągniętymi wcześniej marchewkami, listkami natki pietruszki i posyp płatkami migdałowymi.
 Rozsmakuj się w subtelnej marchewce, niech dotrze do Ciebie po chwili orzeźwiająca, pomarańczowa nuta. Wyczuwasz przyprawy? Nienachalne, dodające charakteru: kminek i czosnek. To lato może być pyszne!

Maskotka podniebienia

Maluchy często grymaszą przy takiej ilości warzyw (i witamin!), jaką zawierają chłodniki, ale są na to sposoby. Jeśli chcesz sprawić, by i dzieci pokochały chłodniki, zachęć kolorem, poukładaj wzorki z warzyw na wierzchu potrawy. A czy różowy chłodnik litewski nie jest przypadkiem przysmakiem koników Pony? A zielony – cymesem Trolla?
______________________
źródło:
dzięki uprzejmości tesco.pl

Komentarze