Reklama

Jak dobierać typ mąki do dań ?

Mąka mące nierówna, a co gorsze nie każda do wszystkiego się nadaje. Na rynku dostępna jest niezliczona ilość różnych typów, dlatego warto wiedzieć, której z nich powinniśmy używać do przyrządzania konkretnych potraw. Szereg wskazówek, które przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie sprawią, że problem wyboru mąki odejdzie w zapomnienie.
"Białe", lekkie mąki (typ od 450 do 750), które uzyskuje się z samego środka ziarna, mają niską zawartość witamin i substancji mineralnych, lecz są łatwiej przyswajane przez nasz organizm. Ciężkie, "ciemne" mąki, w skład których zalicza się mąkę sitkową, typu graham, razową i z pełnego przemiału, są bogatsze w cenne dla naszego zdrowia składniki. Co więcej, zawarte w zmielonej osłonce ziarna mają dużo błonnika, a potrawy z nich przyrządzone zaspokajają głód na dłużej.


Najbielsza i najlżejsza mąka pszenna typu 450, zwana tortową jest najuboższa w minerały i witaminy. Niedostatek tych cennych składników nie wyklucza jednak mąki tortowej w kuchni. Mąka ta jest najlepsza do lekkich ciast biszkoptowych i naleśników. Mąki pszenne typu 500 mają nieco inne zastosowanie. Do szeregu mąk oznaczonych mianem 500 należy krupczatka, która nadaje się do ciast kruchych i półkruchych oraz niektórych makaronów, poznańska – do pizzy, makaronów i klusek, zaś wrocławska – do ciast francuskich, półfrancuskich, omletów i naleśników. Mąki "pięćsetki" są też najlepsze do pierogów, kopytek i knedli oraz do zagęszczania potraw. Mąka typu 550 tzw. luksusowa świetnie sprawdza się jako baza do ciast drożdżowych, ciast smażonych takich jak racuchy, pączki czy faworki oraz do zagęszczania zup i sosów. Grubiej zmielone mąki pszenne służą głównie do wypieku chleba (750 – chlebowa, 1400 – sitkowa, 1850 - graham). Z pełnoziarnistej, ciężkiej mąki razowej (typ 2000) oraz mąki z pełnego przemiału (typ 3000) zazwyczaj piecze się tradycyjne chleby na zakwasie, choć można przyrządzić z nich także ciasto, pizzę lub razowy makaron. Mąki żytnie stosuje się głównie do wypieku rozmaitych chlebów (razowego, sitkowego, pytlowego, mieszanego), a także do przyrządzania zakwasu na tradycyjny, polski żur. Z kolei bez mąki ziemniaczanej nie uda się przygotowanie domowego kisielu, budyniu oraz pieczonych serników. Niektóre mąki, takie jak kukurydziana, jęczmienna, gryczana, owsiana czy ryżowa, otrzymywane jako produkt uboczny np. przy produkcji kasz, nie zawierają glutenu i mogą być stosowane w diecie osób chorych na celiakię. Można ich używać do wypieków i innych ciast, a także do zagęszczania zup i sosów, podobnie jak w przypadku zwykłej mąki pszennej. Wyjątkowo zdrowa i wartościowa jest mąka z nasion amarantusa. Jest najbardziej lekkostrawna, a przy tym odżywcza, bogata w błonnik (ma go więcej niż otręby owsiane), białko, minerały i antyoksydanty. Ma lekko orzechowy posmak, a przy tym działa jak naturalny "polepszacz", dzięki czemu ciasta z taką mąką są pulchniejsze, bardziej elastyczne i szybciej wyrastają. Najlepiej zastąpić nią do 1/3 objętości mąki pszennej, podanej w przepisie, by otrzymać wyjątkowo smaczne domowe pierogi, racuchy, ciasta (także drożdżowe), chleby, makarony czy torty.
_______________________________
źródło:
dzięki uprzejmości Tesco.pl

Komentarze