Wiele z zakupionych w doniczkach ziół możemy bez problemu uprawiać na naszych parapetach okiennych przez cały rok. Warto spróbować domowego i balkonowego ogrodnictwa, ponieważ nic tak nie poprawia smaku codziennych potraw, dekoracyjnej kolacji przy świecach czy niedzielnego śniadania, jak kilka świeżych i zielonych listków z własnej uprawy. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie miejsce na parapecie lub balkonie, zakupić ulubione gatunki w doniczkach i regularnie przyglądać się ich potrzebom. Oto kilka praktycznych porad dla początkujących „ziołowych ogrodników”.
- Jak dobrać odpowiednie stanowisko?
- Parapet okienny od południowej strony albo słoneczny taras to wprost idealne miejsca do rozwoju naszych ziół w donicach. Jeśli takiego nie posiadamy, nie musimy załamywać rąk. Wystarczy bowiem już godzina nasłonecznienia w ciągu dnia, by roślina rozwijała się prawidłowo. Jeżeli chodzi o dobór pomieszczenia, to najlepiej uprawia się zioła w kuchni lub w pokoju dziennym, gdzie w razie potrzeby skonsumowania będziemy je mieć zawsze pod ręką. W chłodne dni i wieczory pamiętajmy o tym, by nie otwierać okien wprost na nasze doniczki, gdyż przeciągi mogą uszkodzić delikatne zioła.
- Jak stworzyć im idealne warunki do rozwoju?
- Większość z dostępnych w sklepach ziół doniczkowych możemy zaraz po przyjściu do domu przesadzić do nowych pojemników, tak by spełniały nasze dekoracyjne wymagania. Najlepiej jest połączyć nasze nowe nabytki w kompozycje, na przykład w jednej szerokiej lub podłużnej donicy. Do tego celu najlepiej nadają się takie rośliny jak bazylia, rozmaryn, majeranek, czy kolendra. Posadzone razem, przy zapewnieniu im dostępu do światła i wody, mogą się swobodnie koło siebie rozwijać. Zioła ekspansywne, takie jak mięta czy tymianek, warto jednak posadzić osobno, gdyż w ich naturze jest zagłuszanie i przerastanie innych gatunków. Podobny problem jest ze szczypiorkiem, który jako roślina silnie aromatyczna, może wpływać na walory smakowe innych roślin. Ponadto, układ korzenny szczypiora rozwija się dużo szybciej niż u innych roślin.
- Jak i ile podlewać?
- Zielone i świeże zioła są bardzo wyczulone na nasze zabiegi pielęgnacyjne związane z wodą.Młode rośliny, także te przesadzane, które w pełni się jeszcze nie ukorzeniły, dobrze jest podlewać wprost do doniczki. Dzięki temu ziemia naszych „świeżynek” nasiąka i pobudza rozwój. Większe rośliny, na przykład kilkumiesięczny tymianek, którego korzeń wypełnia już całą donicę, powinniśmy podlewać poprzez podstawkę. Co istotne, musimy obserwować proces wsiąkania wody z podstawki – jeśli po pół godzinie woda nadal w niej jest, szybko zlejmy wodę z powrotem do zlewu i z kolejnym podlewaniem poczekajmy do następnego dnia. Dojrzała roślina sama powinna regulować pobór wody, rozwijać się stopniowo i regularnie, a zaleganie wody w podstawce może powodować gnicie i utrudniać korzeniom oddychanie. Naszym głównym zadaniem pozostaje dostarczanie ziołom wody w ciepłe i suche dni, szczególnie podczas intensywnego lata. Dzięki temu unikniemy usychania rośliny.
- Co o pielęgnacji ziół wiedzieć musimy?
- Zioła doniczkowe są bardzo wdzięcznymi domownikami naszych parapetów i balkonów, dlatego w imię jak najdłuższego ich utrzymania, powinniśmy nauczyć się jeszcze kilku zasad pielęgnacji. Nie stosujemy żadnych chemicznych preparatów wzmacniających rozrost ziół (zarówno w wodzie, glebie czy na liście), ponieważ nie będą się nadawały do spożywania. Ewentualne nawozy do domowych roślin zielonych możemy stosować w przypadku ziół typowo dekoracyjnych, jak na przykład lawenda. Inną ważną zasadą pielęgnacji jest robienie regularnych przeglądów rośliny: usuwanie suchych listków, ewentualnych pajęczyn czy zaczątków chorób albo gnicia. Zadbane zioła potrafią bardzo szybko się odrodzić nawet z większych uszkodzeń. Na koniec dobra rada dla kulinarnych wielbicieli bazylii: do sałatek czy zup urywamy tylko duże listki z samej góry, i to najwyżej dwa na łodygę. Jeśli pozbawimy bazylię większej ilości tych zielonych płaszczyzn, zacznie bardzo szybko obumierać.
- ____________________________
- źródło:
- http://www.tesco.pl/smaczna-strona/t/jak-dbac-o-ziola
Komentarze