Reklama

Boże Narodzenie

GOTOWANIE
GĘŚ NADZIEWANA KASZĄ GRYCZANĄ
SKŁADNIKI
1 gęś
200 g kaszy gryczanej
15 g suszonych borowików
400 g cebuli
4 łyżki masła
200 g orzechów laskowych
2 łyżki posiekanego majeranku
1 łyżka posiekanego rozmarynu
4 ząbki czosnku
przyprawy: sól, pieprz
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:'
1
Oczyszczoną i osuszoną gęś (kawałki tłuszczu odkładamy) nacieramy solą i pieprzem, nie zapominając o wnętrzu ptaka, i odstawiamy na około 1 godzinę.
 2
W tym czasie prażymy kaszę na sypko według instrukcji na opakowaniu. Prawdziwki zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 20 minut. Na 2 łyżkach masła szklimy drobno posiekaną cebulę, uważając, aby się nie przypaliła. Do cebuli dodajemy posiekane prawdziwki i rozmaryn.
 3
 Do uprażonej kaszy dodajemy cebulę z grzybami, doprawiamy solą i pieprzem, a następnie dodajemy uprażone na suchej patelni, otarte ze skórki, posiekane orzechy laskowe.
 4
Farsz dokładnie mieszamy i nadziewany nim gęś, którą spinamy wykałaczkami lub zszywamy bawełnianą nicią.
 5
W moździerzu rozgniatamy ząbki czosnku i mieszamy z pozostałymi 2 łyżkami masła i majerankiem. Masłem tym smarujemy mięso, na dno gęsiarki wkładamy odłożone kawałki gęsiego tłuszczu i na to kładziemy gęś, przykrywamy. Wstawiamy do rozgrzanego do 200°C piekarnika i pieczemy pod przykryciem przez około 2 godziny. Zmniejszamy temperaturę do 180°C, następnie odkrywamy pokrywkę i pieczemy kolejne 40−50 minut, podlewając gęś wytapiającym się tłuszczem. Wyjmujemy gęś z piekarnika, odstawiamy na 10−15 minut i podajemy.
-----------------------------------------------------------------
PIERNICZKI IMBIROWE
SKŁADNIKI
125 g miękkiego masła
1/2 szkl. brązowego cukru
1/2 szkl. miodu
2 ½ szklanki mąki pszennej
2 łyżeczki suszonego imbiru
1 łyżeczka sody oczyszczonej
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
1
Masło i cukier ubijamy mikserem w dużej misce na jednolitą, puszystą masę.
 2
Dodajemy miód, mąkę, imbir i sodę.
 3
Zagniatamy gładkie i elastyczne ciasto. Owijamy w folię spożywczą i wstawiamy do lodówki na 20 minut.
 4
Odcinamy kawałki ciasta i wałkujemy na wysypanej mąką stolnicy na grubość 2−3 mm.
 5
Foremkami wycinamy pierniczki, które następnie układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy 8−10 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 190°C. Studzimy na blasze, ponieważ gorące pierniczki są miękkie, twardnieją w miarę stygnięcia.
-------------------------------------------------------------------
ŚLEDZIE W SOSIE KORZENNO-MIODOWYM
SKŁADNIKI
400 g śledzi matiasów bez skóry
2 szkl. mleka
Sos:

2 cebule
1/2 szkl. oleju
3 łyżki soku z cytryny
1/2 łyżeczki otartej skorki z cytryny
5 łyżek miodu
szczypta soli
przyprawy zmielone: 2 ziela angielskie, 1/3 laski cynamonu, 3 goździki, 1 płaska łyżeczka kardamonu, 5 kulek pieprzu czarnego
przyprawy w całości: 3 goździki, 5 ziaren pieprzu, 2 ziela angielskie, 1/3 pokruszonej laski cynamonu
PRZYGOTOWANIE:
Śledzie namocz w mleku przez około 12 godzin (przechowuj je w lodówce). W garnuszku rozgrzej miód i dodaj świeżo zmielone w młynku do kawy (lub moździerzu) przyprawy, podgotuj 2 minuty. Cebulę obierz, wrzuć na wrzątek i trzymaj ją w nim ok. 15 min. Następnie przelej zimną wodą i pokrój w drobną kosteczkę, skrop cytryną i dodaj szczyptę soli.

Cebulę dodaj do oliwy z miodem i wymieszaj. Następnie dodaj przyprawy w całości oraz otartą skórkę z cytryny. Śledzie odcedź z mleka, umyj pod bieżącą wodą, pokrój na mniejsze kawałki i zalej zimnym sosem. Przykryj i odstaw do lodówki. Śledzie podawaj na drugi dzień.
---------------------------------------------------------------
GULASZ Z JELENIA Z FRIULI
SKŁADNIKI
​1 kg mięsa z jelenia na gulasz
800 g cebuli
6 łyżek oleju słonecznikowego
2 ząbki czosnku
1 łyżka słodkiej papryki w proszku
1 butelka czerwonego wytrawnego wina
1 łyżeczka mielonego kminku
2 łyżeczki majeranku
2 łyżki koncentratu pomidorowego
2 liście laurowe
3–4 ziarna ziela angielskiego
2 gałązki świeżego rozmarynu
sól
świeżo mielony czarny pieprz
PRZYGOTOWANIE:
Cebulę pokrój w drobną kostkę i wolno duś na rozgrzanym oleju, aż zmięknie i się zrumieni.

Zwiększ ogień pod garnkiem, wrzuć pokrojone w kostkę mięso, dodaj paprykę i dokładnie wymieszaj. Następnie wlej nieco wina. Gdy zacznie się gotować, stopniowo dolewaj je tak, by nie przerwać procesu gotowania.

Zmniejsz ogień, dodaj drobno posiekany czosnek, kminek, przecier pomidorowy, roztarty w dłoniach majeranek, liście laurowe i ziele angielskie. Gotuj na wolnym ogniu i 2 godz., aż cebula się całkowicie rozpadnie i zagęści sos, a mięso zmięknie.

Pół godziny przed końcem gotowania dodaj listki rozmarynu, dopraw do smaku solą i pieprzem. Gulasz podawaj z gotowaną kaszą kukurydzianą (polentą) albo knedlami bułczanymi.
----------------------------------------------------------------------------
BARSZCZ Z KOŁDUNAMI
SKŁADNIKI:
BARSZCZ:
1 kg buraków, 2 marchewki, 1 pietruszka, 1 seler, 1 mały por, 2 cebule, 1 główka czosnku, 50 ml octu jabłkowego, 2 łyżki cukru, liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz, majeranek.
KOŁDUNY:
2 szklanki mąki, 1 jajko, 200 ml ciepłej wody, 200 g grzybów suszonych, 2 cebule, 50 g  masła, sól.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Obierz buraki, marchew, pietruszkę, seler, pora, cebulę i czosnek. Wszystko włóż do garnka, zalej zimną wodą, dodaj przyprawy, ocet, cukier i zagotuj. Po zagotowaniu zmniejsz gaz i gotuj na wolnym ogniu i przez ok. 1 godz.
FARSZ NA KOŁDUNY:
Grzyby ugotuj. Na patelni rozgrzej masło i podsmaż cebulkę pokrojoną w kostkę. Do tego dodaj posiekane grzyby. Przypraw solą i pieprzem.
CIASTO NA KOŁDUNY:
Mąkę przesiej na stolnicę, na środku zrób wgłębienie, w które wbij jajko, dodaj sól i wlewaj wodę. Wszystko zagniataj, aż wyrobisz na miękkie, elastyczne ciasto.
Ciasto rozwałkuj i wycinaj kółka za pomocą kieliszka. Nakładaj wcześniej przygotowany farsz i zlepiaj brzegi, formując kółka.
W garnku zagotuj osoloną wodę, wrzucaj kołduny na wrzątek i gotuj przez ok. 3 min.
Gotowe kołduny wykładaj na bulionówki i zalej odcedzonym gorącym barszczem.
                 SMACZNEGO

------------------------------------------------
BARSZCZ WIGILIJNY
SKŁADNIKI:
Gotowy dobrej jakości zakwas (1/2 l zakwasu na 1/2 l wywaru), 1 pęczek włoszczyzny jak do rosołu, 1 burak, kilkanaście ziarenek pieprzu, kilka ziarenek ziela angielskiego, 1 liść laurowy, 100 g suszonych prawdziwków, świeżo wyciśnięty sok z 1 cytryny, 1–2 ząbki czosnku, cukier, sól.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
W jednym garnku gotujemy obrane jarzyny i przyprawy (w ok. 2 l wody), w drugim, mniejszym – grzyby (wody znacznie mniej).
W drugim, mniejszym – grzyby (wody znacznie mniej).
Ugotowany wywary cedzimy i łączymy, jarzyny wyrzucamy (jeżeli zafarbowały z powodu obecności buraka lub jeśli gotujemy wywar bez buraka, można je zostawić do sałatki jarzynowej), grzyby zostawiamy na pierożki.
Mieszamy wywar z zakwasem buraczanym.
Podgrzewamy, nie zagotowując (zagotowany barszcz straci kolor), ewentualnie doprawiamy sokiem z cytryny, solą, cukrem i świeżo zgniecionym czosnkiem.
                  SMACZNEGO
-----------------------------------------------------
BARSZCZ CZERWONY Z USZKAMI
SKŁADNIKI:
5 buraków, 2 marchwie, 1 pietruszka, kawałek selera, kawałek pora, ½ kg cebuli, 1/2 l koncentratu barszczu (kwasu buraczanego), sok z 1 cytryny, 2 litry wody, 1 łyżka cukru, 8 suszonych dużych grzybów, 5 ziaren ziela angielskiego, 1 liść laurowy, 5 ziaren pieprzu, sól, pieprz.
CIASTO NA USZKA:
2 i 1/2 szklanki mąki pszennej, 1/2 szklanki wody, 1 jajko.
NADZIENIE DO USZEK:
8 grzybów z barszczu, 1 cebula, 1 łyżka oleju, 1 jajko, bułka tarta (ok. 4 łyżek), sól, pieprz.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Umyte grzyby namaczaj w ½ l wody przez 2 godz. Następnie ugotuj grzyby w tej samej wodzie, w której się moczyły (ok. 15 min). Odcedź grzyby od wywaru.
Marchewkę, pietruszkę, seler, cebulę oraz kawałek pora umyj, oczyść i włóż do 1 litra gotującej się osolonej i osłodzonej wody. Po chwili dodaj obrane, opłukane i pokrojone w plastry buraki, sól i pieprz, a następnie gotuj przez ok. 30 min. Po ugotowaniu odcedź warzywa od wywaru.
Wymieszaj wywary z grzybów i warzyw, a następnie dolej kwas buraczany (na 1 i 1/2 l wywaru wlej 1/2 kwasu buraczanego). Dodaj liść laurowy, pieprz w ziarnach i ziele angielskie. Dopraw według uznania solą, pieprzem i łyżką cukru (możesz też dodać majeranek), a następnie podgotuj na wolnym ogniu i (ok. 20 min) i pod koniec gotowania wlej sok z cytryny do smaku.
Przygotuj ciasto na uszka:
Mąkę, sól i jajko najpierw wyrób nożem. Powoli dodawaj wodę nadal wyrabiając. Później wszystko ugnieć rękami. Ciasto zawiń w ściereczkę i odstaw na chwilę.
Przygotuj nadzienie:
Grzyby zmiel razem z podsmażoną na oleju cebulką. Dodaj jajko i bułkę tartą, aby zagęścić masę (jeśli zajdzie potrzeba dodaj więcej bułki tartej). Dopraw solą i pieprzem.
Rozwałkuj ciasto i wycinaj z niego małe kwadraty. Na każdy kwadrat nałóż nadzienie, złóż po przekątnej i dokładnie zlep brzegi. Połącz również przeciwległe końce (możesz posmarować końce białkiem lub wodą, jeżeli nie będą chciały się zlepić). Gotowe pierogi podgotuj we wrzącej wodzie na chwilę przed podaniem. Gdy wypłyną, wyjmij od razu łyżką cedzakową.
Przed podaniem barszcz podgrzewaj powoli. Pamiętaj, że nie możesz go zagotować. Podawaj z uszkami.
                   SMACZNEGO
------------------------------------------------------------
BARSZCZ Z NUTKĄ MIĘTY
SKŁADNIKI:
​1 i 1/4 l wody, 1 cebula, 1 marchew, 2 buraki (ok. 280 g każdy), 2 łodyżki selera naciowego wraz z liśćmi, 1/2 pora (część biała), 5 łodyżek pietruszki, 2 gałązki tymianku, 6 gałązek mięty, 2 łyżki soku cytrynowego, 1 łyżka soli, 1/2 łyżeczki cukru brązowego, 1 liść laurowy, pieprz w ziarnach.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Do garnka wlej wodę, dodaj grubo pokrojoną: cebulę, marchewkę, seler i por. Dodaj pietruszkę, tymianek, sól i liść laurowy. Gotuj bulion na dość wolnym ogniu i aż warzywa zmiękną (ok. 1 godz.). Bulion przecedź przez sitko, wlej do garnka, dodaj obrane i starte buraki, cytrynę, miętę, cukier oraz kilka ziaren pieprzu. Gotuj na wolnym ogniu ok. 20 min, co jakiś czas mieszając. Następnie barszcz przecedź i dopraw większą ilością cytryny lub cukru do uzyskania słodko-kwaśnego smaku. Podawaj z miętą i pierożkami z fasoli.
                SMACZNEGO
----------------------------------------------------------
ZUPA GRZYBOWA
SKŁADNIKI:
300 g podgrzybków i borowików, 1 duża cebula, 1 czosnek, 50 g masła, 150 g ziemniaków, 50 g marchwi, 200 ml śmietany kremówki, 1 l bulionu warzywnego,  3 gałązki natki pietruszki, sól, pieprz czarny, majeranek.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Grzyby pokrój na mniejsze kawałki w kształcie pasków. Obierz cebulę i czosnek. Pokrój je w kostkę. Marchew oraz ziemniaki obierz i też pokrój w małą kostkę. Wlej do garnka bulion i wsyp ziemniaki oraz marchew. Gotuj powoli do uzyskania miękkości.
W tym czasie na patelni podgrzej masło i podsmaż cebulę wraz z czosnkiem. Jak tylko lekko się podsmażą, dodaj grzyby. Często postrząsaj patelnią, by grzyby równo się zrumieniły. Przypraw je solą, świeżo mielonym pieprzem i majerankiem. Właściwe podsmażenie grzybów jest bardzo ważne, bo tylko zrumienione dadzą wyjątkowy aromat zupie grzybowej. Zalej grzyby chochelką wywaru warzywnego, aby drobiny karmelizowanej cebuli i grzybów, jaki przywarł do patelni, oddały smak.
Przelej teraz grzyby do wywaru z warzywami. Gotuj powoli i na średnim ogniu. Grzyby nie powinny być widoczne w zupie. Na koniec dopraw jeszcze zupę do smaku i wlej śmietankę. Dokładnie wymieszaj. Pokrój drobno natkę pietruszki i dodaj do zupy. Grzybowa uwielbia natkę pietruszki, bo wzbogaca aromat zupy i nadaje jest aksamitny posmak.
-----------------------------------------------------------
KREM GRZYBOWY Z ORZECHOWYMI KLUSECZKAMI
SKŁADNIKI:
200 g podgrzybków mrożonych, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, 2 gałązki tymianku, 50 ml wina białego, 300 ml bulionu warzywnego, op. śmietanki 30%, 30 g masła, 2 gałązki natki pietruszki.
CIASTO NA KLUSKI:
80 g mąki, 2 jaja, 40 g orzechów włoskich, szczypta gałki muszkatołowej, 20 g masła, 100 g śmietany kwaśnej.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Cebulę i czosnek obierz, a następnie pokrój w kostkę. Potem w rondelku lekko je podsmaż. Dodaj tymianek i grzyby. Podsmaż razem, aby grzyby się zrumieniły i nabrały przyjemnego aromatu. Wlej wino i poczekaj, aż odparuje alkohol. Dopiero wtedy dolej bulion warzywny i dopraw zupę odrobiną soli i świeżo mielonym pieprzem. Zupę pozostaw na małym ogniu jeszcze przez 15 minut. W tym czasie zrób kluseczki orzechowe.
Do dużej miski wsyp mąkę i posiekane orzechy włoskie, przypraw szczyptą gałki muszkatołowej i wbij całe jaja. Wymieszaj łyżką na elastyczne ciasto – powinno się swobodnie lać. Jeśli jest za gęste, dodaj odrobinę wody.
W garnku zagotuj wodę na kluseczki. Jak tylko zawrze, to lekko ją posól i kładź łyżką kluseczki. Maczaj za każdym razem łyżkę we wrzątku, aby nie kleiła się ona do ciasta, a kluseczki wychodziły jak cienkie strużki.
-----------------------------------------------------------
WIGILIJNA KWAŚNICA
SKŁADNIKI:
1/2 kg kiszonej kapusty, 300 g żeberek wędzonych, 1 cebula, 2 marchewki, 1 pietruszka, 1 por, 400 g ziemniaków, 70 ml oleju, 2 łyżki mąki, 200 g kiełbasy, sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Żeberka podziel na części. Ugotuj z nich wywar dodając przyprawy i pokrojoną w kostkę włoszczyznę (marchew, pietruszkę, pora). Po 10 min gotowania dodaj obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Wszystko gotuj jeszcze przez ok. 10 min, następnie pokrój kapustę kiszoną i dodaj ją do zupy.
Kiełbasę i cebulę pokrój w kostkę. Na patelni rozgrzej olej i podsmaż cebulę z kiełbasą. Następnie dodaj mąkę i dokładnie rozmieszaj, tak aby nie było grudek. Tak przygotowaną zasmażkę dodaj do gotującej się zupy, ciągle mieszając.    
            SMACZNEGO
----------------------------------------------------------
WIGILIJNA ZUPA GRZYBOWA
SKŁADNIKI:
70 g suszonych grzybów, 1 i 1/2 litra wody, 2 marchewki, 1 pietruszka, 1/6 selera, 1/3 pora, 10 ziaren pieprzu, 2 łyżki soku z cytryny, sól, pieprz.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Grzyby mocz w zimnej wodzie przez 2 godziny. Następnie gotuj je w tej samej wodzie, w której się moczyły (na małym ogniu, pod przykryciem) przez ok. 15 min.
Włóż do wywaru warzywa w całości (obrane i opłukane). Dodaj ziarna pieprzu. Gotuj wszystko ponownie przez ok. 25 min pod przykryciem. Przecedź zupę, dopraw solą i sokiem z cytryny. Grzyby pokrój w paski. Możesz podawać z łazankami.
                SMACZNEGO
---------------------------------------------------------
WIGILIJNA ZUPA RYBNA
SKŁADNIKI:
1 kg ryby (karp lub sandacz), 2 marchewki, 1 pietruszka, kawałek selera, kawałek pora, kawałek laski chrzanu (ok. 5 cm), 1 cebula, 3 ziarna ziela angielskiego, 1 łyżka cukru, 1 liść laurowy, 4 ziarna pieprzu, 2 litry wody, sól.
KLUSECZKI RYBNE:
Mięso z ryby ugotowanej w rosole, 4 łyżki tartej bułki, 1 cebula, 2 jajka, 4 łyżki natki pietruszki, 2 łyżki oleju.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Spraw rybę: usuń łuski (możesz zdjąć skórę), odetnij płetwy i wypatrosz. Następnie opłucz rybę, odetnij głowę (nie wyrzucaj), usuń skrzela, a rybę pokrój w dzwonka.
Warzywa umyj i oczyść, włóż do gotującej się, osolonej i osłodzonej wody. Dodaj głowę ryby i gotuj przez 20 min. Po tym czasie wyjmij głowę. Ugotowane warzywa odcedź, zmiksuj na mus i odstaw - na koniec dodasz je do bulionu.
Do bulionu włóż kawałki ryby i przyprawy, gotuj przez 30 min na wolnym ogniu. Przecedź zupę przez gęste sito.
Mięsa ryby użyj do przyrządzenia kluseczek: oddziel mięso ryby od ości i zmiel z drobno posiekaną i usmażoną na oleju cebulką. Dodaj jajko i bułkę tartą. Dopraw solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Wymieszaj. Kładź łyżką maleńkie kluseczki na gotujący się lekko rosół z ryby. Od momentu wypłynięcia gotuj kluseczki przez ok. 5 - 7 min. Na koniec do rosołu dodaj zmiksowane wcześniej warzywa.
                    SMACZNEGO
----------------------------------------------------------
Jeśli chcemy samodzielnie przygotować zakwas, musimy wziąć 1 i 1/2 kg buraków ćwikłowych, umyć je, pokroić w plastry, ułożyć w szklanym lub kamionkowym słoju, dodać obrane z łupki 3–4 ząbki czosnku, zalać letnią wodą źródlaną tak, by ledwie przykryła buraki. Ułożyć na wierzchu kromkę razowca, obwiązać słój gazą i odstawić w ciepłe miejsce. Po 4–5 dniach słój otworzyć, zdjąć pianę, jaka utworzyła się na wierzchu, zakwas przelać do wyparzonych butelek, zakręcić i odstawić w chłodne miejsce. Tak przygotowany może stać i kilka miesięcy. Możemy również kupić gotowy, dobry zakwas. Będziemy potrzebować  500 ml zakwasu na 1 i 1/2 l wywaru.
---------------------------------------------------------
ZUPA BOROWIKOWA Z SANDACZEM I KWAŚNĄ ŚMIETANKĄ
SKŁADNIKI:
250 g filetu z sandacza, 100 g borowików, 80 g marchewki, 40 g selera, 20 g pietruszki, 40 g pora, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, 2-3 gałązki koperku, 100 ml śmietany kwaśnej, sól, pieprz czarny.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Warzywa obierz i pokrój w małe kawałki. Sandacza oczyść z ości i pokrój w kostkę. W rondelku wstaw do zagotowania 1,5 l wody, przypraw solą i włóż warzywa. Cebulę i czosnek obierz, następnie pokrój w drobną kostkę.
Borowiki oczyść i pokrój w kostkę. Na patelni podsmaż cebulę aż stanie się szklista. Wtedy dodaj czosnek i borowiki – smaż aż grzyby się zrumienią. Podsmażone przełóż do wywaru z warzywami. Zupę podgotuj, a następnie dodaj do niej sandacza i posiekany koperek. Nie gotuj już zupy, aby nie straciła aromatu kopru. Wlej kwaśną śmietanę i przelej zupę do talerza. Na koniec udekoruj kleksem śmietany i gałązką koperku.
              SMACZNEGO
---------------------------------------------------------
ZUPA GRZYBOWA
SKŁADNIKI:
20 g suszonych grzybów, 1 cebula, 1 czosnek, 40 g masła, 1 marchew, 40 g selera, 40 g pietruszki, 1 liść laurowy, 100 g borowików mrożonych,  100 ml śmietanki 30%, 50 ml kwaśnej śmietany do dekoracji, natka pietruszki, tymianek, sól, pieprz.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Grzyby mrożone zostaw na noc w lodówce, aby odmarzły. Warzywa obierz i pokrój w małą kostkę. Wsyp warzywa do garnka i zalej zimną wodą. Przypraw lekko solą i gotuj przez ok. 20 minut.
W tym czasie borowiki wyjmij z lodówki i pokrój w większe kawałki. Grzyby suszone wstaw do rondelka i zagotuj w ok. 0,5 l wody. Gotuj jeszcze przez kilka minut, aby zmiękły. Odcedź grzyby i pokrój w paski. Zostaw wodę po ich gotowaniu.
Cebulę i czosnek obierz, następnie pokrój w drobną kostkę. Na patelni rozgrzej masło i podsmaż cebulę, a jak tylko się zeszkli, dodaj czosnek. Przypraw delikatnie solą i świeżo mielonym pieprzem. Dodaj jeszcze pokrojone grzyby suszone i borowiki. Podsmaż razem  i przełóż do warzywnego wywaru. Dodaj jeszcze listki tymianku i liść laurowy dla podniesienia aromatu. Wlej na patelnię chochelkę wywaru, aby wypłukać smak ze smażenia grzybów i wlej ponownie do zupy. Gotuj zupę grzybową ok. 15 minut na małym ogniu, aby smaki się połączyły.
Na koniec dopraw danie solą i świeżo mielonym pieprzem, wlej śmietankę i pokrój drobno natkę pietruszki. Dodaj przed samym podaniem do zupy, aby zachować jej świeży aromat. Przelej zupę do wazy lub na talerz i udekoruj kleksem kwaśnej śmietany.
                 SMACZNEGO
------------------------------------------------------------
ZUPA MIGDAŁOWA NA SŁODKO
SKŁADNIKI:
400 g płatków migdałowych, 1 l mleka, 1-2 łyżki cukru, 2 łyżki rodzynek
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Migdały zmiksuj wraz z mlekiem, przelej do garnuszka. Rodzynki sparz gorącą wodą i umyj, następnie dodaj do zupy i wszystko podgrzewaj na wolnym ogniu przez ok. 10 min. Nie dopuszczaj zupy do wrzenia. Podawaj z ryżem ugotowanym na sypko al dente.
                  SMACZNEGO
-------------------------------------------------------------
ZUPA RYBNA Z KOKOSOWYM MLEKIEM
SKŁADNIKI:
​3 barramundi (ryba), ok. 4 cm imbiru startego, 1 duża pietruszka (korzeń), 1 cebula, 2 ząbki czosnku, 1/2 szkl. orzeszków ziemnych, 500 ml mleka kokosowego, 1,5–2 szkl. wywaru z ryby, 2–4 łyżki sosu sojowego, sok z 1 cytryny, 1 łyżka oleju, 1 liść laurowy, 2 łyżki cukru brązowego, 2–3 łyżki posiekanej pietruszki, kolendra do dekoracji, sól, pieprz.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Barramundi oczyść, przemyj dokładnie płetwy, a także wnętrze ryby. Następnie skrop sokiem z 1 cytryny i pozostaw na ok. 15 min. Po tym czasie wypłucz ponownie i osusz lekko ręcznikiem papierowym. Ryby dopraw solą i pieprzem, a następnie wyfiletuj i pokrój wraz ze skóra na 3 cm kostkę. Kawałki ryby gotuj w wodzie z solą, cukrem, listkiem laurowym oraz obraną pietruszką i cebulą pokrojoną w plastry, ok. 25 min. Wywar przecedź, wyjmij kawałki ryb, oczyść je z ewentualnych ości i dodaj do zupy.
Czosnek i imbir obierz i drobno posiekaj. Na patelni na 1 łyżce oleju podsmaż (ok. 2 min) czosnek z imbirem (żeby puścił aromat), po czym dodaj wywar rybny z kawałkami mięsa, cukier, sos sojowy, sok z cytryny i całość gotuj ok. 5 min. Dodaj mleko kokosowe i podgrzewaj. Orzeszki ziemne zmiksuj w młynku elektrycznym i dodaj do zupy. Przed podaniem zupę posyp pietruszką i udekoruj kolendrą. Możesz ją podawać z ryżem lub makaronem.
                 SMACZNEGO
-----------------------------------------------------------
ZUPA RYBNA
SKŁADNIKI:
200 g łososia, 200 g dorsza, 50 g marchewki, 30 g selera, 10 cm pora, 1 cebula, 1 czosnek, 50 g borowików mrożonych, 100 g pomidorów pelati, 100 ml wina białego wytrawnego, 50 ml koniaku, 1/2 bagietki na grzankę, 30 g masła, 30 g śmietanki kwaśnej, 2–3 gałązki natki pietruszki, 2 gałązki bazylii, 2 gałązki koperku, sól, pieprz biały.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Borowiki mrożone zostaw na noc w lodówce, aby odmarzły. Warzywa obierz i pokrój w małe paski. Wsyp warzywa do garnka i zalej zimną wodą. Przypraw lekko solą i gotuj przez ok. 20 minut.
W tym czasie borowiki wyjmij z lodówki i pokrój w większe kawałki. Cebulę oraz czosnek obierz i pokrój w drobną kostkę. Na patelni rozgrzej masło i podsmaż cebulę, a jak tylko się zeszkli, dodaj czosnek. Przypraw delikatnie solą i świeżo mielonym pieprzem. Dodaj jeszcze borowiki. Podsmaż razem i przełóż do warzywnego wywaru.
Ryby pokrój w kostkę ok. 2 cm, następnie przełóż do wywaru z warzyw i grzybów. Zmniejsz płomień pod garnkiem. Wlej teraz białe wino do smaku i koniak. Ważne, aby zupa się zagotowała. Dopiero na koniec dodaj poszarpane aromatyczne zioła: bazylię, natkę i koperek. Przygotuj grzanki z bagietki, najlepiej sprawdzają się małe kromeczki posmarowane masłem i podpieczone w piekarniku lub tosterze na złoty kolor. Przelej zupę do talerza lub wazy i dekoruj kleksem kwaśnej śmietany oraz listkami koperku.
                        SMACZNEGO
---------------------------------------------------------------
CHRZANOWYM
SKŁADNIKI:
300 ml zakwasu żurkowego, 700 ml wywaru warzywnego, 50 g chrzanu, 2 ząbki czosnku, 1 ziele angielskie, 1 listek laurowy, 200 ml śmietanki, 2 g majeranku, 1 cebula biała, 30 g masła, 120 g łososia wędzonego, 20 g grzybów suszonych, sól, pieprz czarny.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Grzyby przesyp do rondelka i zalej 200 ml wody. Gotuj do miękkości ok. 15 minut. W drugim garnku zagotuj wywar warzywny, dodaj od razu liść laurowy oraz ziele angielskie. Obierz czosnek i posiekaj, następnie dodaj do wywaru. Łososia wędzonego pokrój na plasterki – połowę z nich pokrój na mniejsze kawałki i dodaj do wywaru.
Ugotowane grzyby odcedź i pokrój w paski. Obierz cebulę i pokrój w kostkę. Na patelni rozgrzej masło i podsmaż na nim cebulę, następnie dodaj grzyby i razem lekko podduś. Wlej łyżkę wazową wywaru do smażonej cebuli i grzybów, aby wzmocnić jeszcze smak. Następnie wszystko przelej do zupy.
Wstrząśnij zakwasem w butelce i wlej do gotującej się zupy – zamieszaj. Żurek powinien być lekko gęsty. Dopraw teraz zupę chrzanem i majerankiem, a następnie wlej śmietankę. Całość przypraw jeszcze do smaku solą i pieprzem według potrzeb. Zupę przelej na talerz i udekoruj plasterkami wędzonego łososia.
                  SMACZNEGO
-----------------------------------------------------------------
ŻUREK WIGILIJNY
SKŁADNIKI:
1 litr żurku w butelce, 1 litr wody, 300 g kiełbasy białej surowej, 150 g boczku wędzonego, 1 cebula, 4 ząbki czosnku, 4 jajka, 1 łyżeczka chrzanu, 50 ml oliwy, 300 ml gęstej, słodkiej śmietany 30% lub 36%, sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Do garnka wlej wodę i żurek z butelki, dodaj liść laurowy i ziele angielskie. Następnie dodaj białą, surową kiełbasę i gotuj na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając.
W osobnym garnku ugotuj jaja na twardo. Wystudź i obierz ze skorupki. Cebulę i boczek wędzony pokrój w drobną kostkę, a następnie podsmaż na oliwie i dodaj do gotującej się zupy.
Całość gotuj przez 35 - 40 min. Pod koniec gotowania dodaj wyciśnięty przez praskę czosnek, chrzan, sól, pieprz i majeranek. Zabiel zupę śmietaną.
Ugotowane jajka pokrój wzdłuż na pół, natomiast kiełbasę z żurku w plasterki. Ułóż w miseczkach i zalej gotową zupą.
Zamiast używać żurku w butelce, możesz też przygotować go samodzielnie:
1 szklankę mąki żytniej wsyp do garnka, wlej 750 ml ciepłej wody i wszystko wymieszaj. Odstaw do ostygnięcia, a następnie dodaj liść laurowy, ziele angielskie i czosnek. Wymieszaj wszystko i podstaw na 3 dni w temperaturze pokojowej.
            SMACZNEGO
----------------------------------------------------------------------------
KARP Z PIECZARKAMI W BIAŁYM WINIE
SKŁADNIKI
1 kg patroszonego karpia
300 g pieczarek
2 cebule
100 ml białego wina
100 g margaryny
3 łyżki mąki
70 ml oleju
przyprawy: sól, pieprz
PRZYGOTOWANIE:
Na patelni rozpuść margarynę i podsmaż cebulę pokrojoną w kostkę. Pieczarki umyj, pokrój w grubsze plasterki i dodaj na patelnię z cebulą. Pod koniec smażenia dodaj wino.

Karpia podziel na 4 porcje. Przypraw solą i obtocz w mące. Na patelni rozgrzej olej, smaż karpia po 2 min z każdej strony. Wyłóż na półmisek i obłóż smażonymi pieczarkami z cebulą.
----------------------------------------------------------
LIMETKOWY SERNIK Z AKSAMITNYM SOSEM MALINOWO-ŻURAWINOWYM
SKŁADNIKI
250 g serka naturalnego kremowego
250 g mascarpone
250 ml śmietanki 36%
3 jaja
10 g mąki pszennej
10 g mąki ziemniaczanej
1 limonka
100 g malin mrożonych
100 g konfitury żurawinowej
sok z 1/2 limonki
1/2 limonki do dekoracji
2-3 gałązki mięty do dekoracji
40 g cukru pudru
PRZYGOTOWANIE:
Piekarnik rozgrzej do temperatury 130°. Oddziel białka od żółtek. Białka ubij na puszystą masę, pod koniec wsyp połowę cukru w kilku częściach. Ubijaj nadal, aż białko stanie się sztywne.

W drugiej misce ubij śmietankę na puszysty krem, a w jeszcze kolejnej utrzyj żółtka z pozostałym cukrem. Jak tylko żółta będą puszyste i kremowe, dodaj serek i wymieszaj. Następnie dodaj mascarpone i całość wymieszaj ręcznie (nie mikserem).

Limonkę umyj i zetrzyj z niej skórkę za pomocą drobnej tarki. Skórkę oraz wyciśnięty sok z limonki dodaj do masy serowej. Na wierzch masy serowej wsyp mąki i lekko zamieszaj, pozbywając się grudek. Następnie delikatnie wmieszaj bitą śmietanę, a potem pianę z białek koniecznie w trzech częściach.

Przygotuj formę: spód i brzegi wyłóż papierem do pieczenia. Przełóż masę serową do formy i wstaw natychmiast do piekarnika na co najmniej 2,5 godziny.

W czasie pieczenia w rondelku zagrzej konfiturę żurawinową i dodaj mrożone maliny. Zagotuj razem i dopraw sokiem z limonki. Sos z kawałkami owoców odstaw do ostygnięcia.

Po upieczeniu wyjmij sernik delikatnie i jak tylko lekko przestygnie, posyp cukrem i pokrój w kawałki. Przed podaniem każdy kawałek ciasta udekoruj plasterkami limonki i listkami mięty, polej dekoracyjnie sosem malinowo-żurawinowym.
-----------------------------------------------------------
SAŁATKA ŚLEDZIOWA Z PIECZONYMI BURAKAMI W MIODZIE
SKŁADNIKI
300 g buraków małych
300 g śledzi matjas
1/2 cytryny
1 jabłko
1 cebula
30 g majonezu
1 łyżeczka musztardy francuskiej
4 gałązki natki pietruszki
1 gałązka koperku
2 łyżeczki miodu
30 g masła
przyprawy: sól, cukier, pieprz czarny
PRZYGOTOWANIE:
Buraki umyj bardzo dokładnie, a nawet wyszoruj kuchenną szczoteczką z piasku i innych możliwych zabrudzeń. Przygotuj odpowiednie kwadraty z folii aluminiowej w ilości sztuk i rozmiarze buraków, aby można było swobodnie je zawinąć. Połóż buraka w każdym kwadracie i lekko natnij warzywa na krzyż z wierzchu. Polej teraz miodem i połóż po kawałku masła. Posyp jeszcze odrobiną soli do smaku. Zawiń dokładnie buraki i wstaw do pieczenia do piekarnika nagrzanego do 180° na 45 minut. Warto buraki upiec dzień wcześniej.

Matjasy opłucz z zalewy i przełóż do miski. Polej sokiem z cytryny i zostaw, aby nabrały cytrusowego smaku. Obierz cebulę i pokrój w kostkę, przełóż do miski. Przypraw od razu musztardą ziarnistą i majonezem.

Pokrój zioła i dodaj do cebuli. Pokrój jabłka w małą kostkę i wymieszaj z cebulą. Przypraw sałatkę solą, świeżo mielonym pieprzem oraz cukrem. Powinna być winno-słodka.

Jak tylko buraki zmiękną, wyjmij je z pieca i odwiń z folii. Poczekaj, aż lekko przestygną i obierz ze skórki. Pokrój na kawałki wielkości podobnej do jabłka i dodaj do sałatki. Delikatnie wymieszaj. Na półmisku ułóż sałatkę, a na niej piękny płat śledzia. Udekoruj jeszcze gałązką koperku.
----------------------------------------------------------------------
GĘŚ Z JABŁKAMI PO SŁOWEŃSKU
SKŁADNIKI
1 gęś (3,5-4 kg)
500 g winnych jabłek (np. ligol)
100 g rodzynek
250 ml wody
250 ml czerwonego wytrawnego wina
250 ml gęstej kwaśnej śmietany
1 łyżeczka mąki kukurydzianej
2 łyżeczki majeranku
sól
świeżo mielony czarny pieprz
PRZYGOTOWANIE:
SŁOWO OD AUTORA
Gęś nadziewana jabłkami to specjalność wielu nacji z Europy Środkowej, poniższy wariant praktykowany jest w Słowenii. Należy zwrócić baczną uwagę na dokładne odtłuszczenie powstałego w czasie pieczenia sosu, wytopiony tłuszcz będzie pływał po jego wierzchu i należy pieczołowicie zdjąć go łyżką.
       SKŁADNIKI
1 gęś (3,5-4 kg)
500 g winnych jabłek (np. ligol)
100 g rodzynek
250 ml wody
250 ml czerwonego wytrawnego wina
250 ml gęstej kwaśnej śmietany
1 łyżeczka mąki kukurydzianej
2 łyżeczki majeranku
sól
świeżo mielony czarny pieprz
PRZYGOTOWANIE:
1
Ptaka nacieramy wewnątrz i zewnątrz solą, pieprzem i majerankiem. Do środka wkładamy obrane, pokrojone w kostkę jabłka i rodzynki, spinamy, umieszczamy gęś w brytfance piersią do dołu, polewamy wodą i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200°C.
 2
Pieczemy 2 godziny, polewając od czasu do czasu wytworzonym sosem, ewentualnie podlewając odrobiną wody.
 3
W połowie pieczenia przewracamy gęś na drugą stronę i nakłuwamy skórę widelcem w kilku miejscach.
 4
Upieczoną gęś układamy na desce, sos odtłuszczamy, przelewamy do rondelka, dodajemy wino i śmietanę wymieszaną z mąką kukurydzianą, zagotowujemy. Sos podajemy w wygrzanej sosjerce razem z podzieloną na porcje gęsią wraz z duszoną czerwoną kapustą i bułczanymi knedlami.
---------------------------------------------------------------------------------
ŚWIĄTECZNE DUŃSKIE ŚWINKI Z MARCEPANU NA BABECZKACH CZEKOLADOWYCH
SKŁADNIKI
Marcepan:

200 g obranych migdałów
180 g cukru pudru
4 krople olejku migdałowego
Krem:

250 g gorzkiej czekolady
1/2 szkl. śmietanki 30%
70 g masła
Babeczki czekoladowe:

300 g mąki
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
4 łyżki kakao
130 g brązowego cukru
280 g gorzkiej czekolady
2 jajka
380 ml maślanki
100 g roztopionego masła
PRZYGOTOWANIE:
1
Migdały mielimy w blenderze do chwili, aż masa stanie się lekko klejąca, a grudki migdałów prawie niewyczuwalne.
 2
Wykładamy wszystko na blat, dodajemy cukru pudru i łyżkę wody z olejkiem migdałowym. Wszystko zagniatamy, aż masa stanie się plastyczna i gładka. Jeśli masa wydaje się za sucha i krusząca, dodajemy jeszcze wody, po łyżce i zagniatamy. Jeśli nie zamierzasz wykorzystać masy od razu zawiń ją w folię spożywczą i przechowuj w lodówce.
 3
Mieszamy masę marcepanową z kilkoma kroplami czerwonego barwnika, tak aby masa uzyskała kolor różowy.
 4
Odcinamy kawałek masy, resztę wkładamy do torebki foliowej (co zabezpieczy masę przed wysychaniem). Z odciętej masy robimy jedną dużą kulkę wielkości orzecha włoskiego na tułów świnki. Robimy kuleczkę wielkości wisienki i lekko ją spłaszczamy – z tego będzie ryjek. W ryjku robimy dwie dziurki.
 5
Z czterech małych kuleczek robimy śwince nóżki, z dwóch trójkątów uszka i z wałeczka zakręcony ogonek.Wszystkie elementy przyklejamy do tułowia – trzeba je lekko zwilżyć wodą i delikatnie docisnąć. Robimy śwince oczka – możemy użyć do tego np. ciemnych dekoracyjnych perełek spożywczych.
 6
Wszystkie składniki na krem przekładamy do metalowej miski i stawiamy na garnku z gotującą się wodą (kąpiel wodna). Mieszamy, aż powstanie jednolita, gładka masa (należy uważać, żeby nie przegrzać, bo czekolada może się zważyć).
 7
Wymieszane składniki na krem odstawiamy do całkowitego wystudzenia, a następnie ubijamy na puszysty i gęsty krem.
 8
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 stopni. Foremkę na 12 muffinków wykładamy papilotkami lub smarujemy masłem. W dzbanku mieszamy trzepaczką jajka z maślanką i roztopionym masłem.
 9
Do dużej miski wsypujemy mąkę, proszek do pieczenia, sól, kakao, cukier i drobno posiekaną czekoladę. Wszystko mieszamy i robimy w środku dołek. Do suchych składników dodajemy maślankę oraz roztopione masło z jajkiem. Szybko mieszamy, tak aby składniki się połączyły, ale nie za długo, ponieważ ciasto musi być grudkowate.
 10
Nakładamy porcje ciasta do przygotowanej formy i pieczemy przez 30 minut lub do chwili, kiedy patyczek wbity w ciasto będzie suchy. Studzimy.
 11
Wystudzone babeczki smarujemy kremem i ozdabiamy świnkami.
------------------------------------------------------------------------------------    

Komentarze